27. listopadu 2008 12:17 Lidovky.cz > Sport > Názory

Zamyšlení M. Jelínka: Byznys a sport

Souboj jeden na jednoho slávisty Červenky a brankáře Trvaje, vyhrál hostující gólman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Souboj jeden na jednoho slávisty Červenky a brankáře Trvaje, vyhrál hostující gólman. | foto: ČTK

PRAHA Není důležité zvítězit, ale zúčastnit se, učí nás dávné olympijské heslo barona Coubertina. Krásně heslo. Jenže... Už dávno neplatí. Peníze hýbou sportem. To je nezpochybnitelný fakt. A právě olympiáda je vzorovým příkladem propojení sportu a peněz. O sportu jakožto průmyslu se nyní mluví učí i na zahraničních univerzitách.

Co si však počít, pokud je financí ve sportu nedostatek?  S takovým problémem se potýká nejeden sport. Včetně hokeje. Včetně O2 extraligy. Dokonce bych řekl, že z pohledu financí nyní čeká na hokej v našich luzích a hájích zlomové období.

Vždyť možnosti, jak získávat další a další peníze, jsou již téměř vyčerpány. Ovšem náklady na provoz klubu naopak rostou. Je to začarovaný kruh? Dresy, ledové plochy, ale i mantinely jsou přeplněny reklamami. A nejsou nafukovací. Další možnosti se nyní nenabízejí, nebo nejsou známy. Příjmy ze vstupného tvoří v  extralize v porovnání s NHL minimální položku. V zámoří klub díky  domácím zápasům (v sezóně 41 + případně play off) a díky televizním právům de facto  naplní rozpočet. Jenže o tom si kluby v Česku, ale i v jiných evropských zemích mohou nechat jen zdát.

Naopak, náklady na energie, provoz haly, zaměstnance a samozřejmě i na platy hráčů neustále rostou. Tento problém je dlouhodobý a pokud k němu přidáte současnou finanční krizi, je jasné, že se mohou kluby dostat do problémů. Na veřejnost teď pronikly informace o úsporném režimu ve Spartě a finančních problémech v Plzni. Finanční krize se ale dotýká všech. A zatímco na Spartě jde skutečně jen o spořící režim (jak v týmu, tak u managementu), v Plzni mají problémy hlubšího charakteru. Každopádně klobouk dolů před tím, jak situaci hráči zvládají. Padat do střel, bojovat a přesto za to nedostat očekávané ohodnocení, to chce velkou morálku v týmu.

Jak ovšem celý problém vyřešit? To už je otázka, na kterou není lehké odpovědět.  Kdyby měl někdo řešení v šuplíku, určitě by s ním již přišel. Jednou z diskutovaných možností je zavedení platových stropů. Ovlivní to ale kvalitu extraligy? Ano, řeknou mnozí. Ne, namítnou jejich odpůrci. A hned přidají: Na kvalitní hráče si týmy peníze najdou, problémy by však potom mohli mít hráči ve třetí, čtvrté lajně. Ty by pak totiž mohli nahradit levnější junioři. Jenže jejich začlenění by zároveň mohlo extralize i pomoci...

I z tohoto rozporu je jasné, že řešení situace není snadné a zaslouží si dlouhou a důstojnou debatu. Skutečně jde o  nesmírně důležité období českého hokeje, o dlouhodobý problém, který současná světová finanční krize jen prohloubila a popohnala. A podle toho by se k jejímu řešení mělo přistupovat.

Marian Jelínek, asistent trenéra HC Sparta Praha, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz