14. června 2010 8:52, aktualizováno  20:03 Lidovky.cz > Sport > MS ve fotbale

Ochranka fotbalového šampionátu a řidiči autobusů začali stávkovat

Nepokoje na MS. Policie rozháněla demonstrující členy ochranky stadionu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nepokoje na MS. Policie rozháněla demonstrující členy ochranky stadionu. | foto: ČTK

DURBAN O bezpečnost na stadionech v Kapském Městě a Durbanu se při fotbalovém mistrovství světa bude starat policie. Reagovala tak na stávku, do které dnes kvůli nespokojenosti s platy vstoupili členové ostrahy.

O pomoc policii požádali organizátoři šampionátu poté, co ochranka opustila místa na stadionech. Podle agentury AP se nedohodla na platových podmínkách se společností, která má bezpečnost na starosti. Stávka by neměla ohrozit dnešní duel obhájců titulu z Itálie, kteří se v Kapském Městě utkají s Paraguayí.

Proti nízkým platům zhruba 500 členů ostrahy protestovalo v Durbanu už v neděli. Jejich protest musela policie rozehnat použitím slzného plynu a gumových projektilů. Podle agentury Reuters byla právě po zásahu střelou minimálně jedna žena zraněna.

"Byl to pokojný protest, protože nám nezaplatili, kolik měli. Byli jsme překvapeni, že proti nám policie šla. Použili na nás slzný plyn," řekl jeden z pracovníků Sydney Nzoli. Policisté dali po zásahu protestujícím desetiminutovou lhůtu, aby se rozešli, což se také stalo.

Lokální organizační výbor MS v Durbanu potvrdil, že ke srocení nespokojených pracovníků ochranky došlo zhruba dvě hodiny po zápase, v němž Německo deklasovalo 4:0 Austrálii. "Bylo to dávno poté, co všichni diváci odešli, takže to nemělo žádný vliv na bezpečnost na stadionu," uvedl mluvčí místních pořadatelů Rich Mkhondo.

Pracovníci ostrahy podle všeho dostali za celodenní práci zaplaceno 190 randů (530 korun). Měli prý přitom slíbeno mnohem víc - jeden z nich řekl agentuře AP, že se mluvilo o 425 randech, jiní dokonce uváděli částku 1500 randů (4000 korun). Navíc si stěžovali, že jim zaměstnavatel nezajistil žádnou dopravu, takže některé z nich po zápase čekala až čtyřhodinová cesta pěšky domů.

Do stávky dnes také v Johannesburgu po utkání Nizozemska s Dánskem nečekaně vstoupili řidiči autobusů. Důvodem byla prodloužená pracovní doba, na kterou je prý zaměstnavatelé před mistrovstvím neupozornili. Organizátoři operativně zajistili náhradní dopravu a začali s řidiči jednat.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz