Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
17. srpna 2016 22:00 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Brazilští fanoušci se v Riu chovají nesportovně. Bučí na soupeře svých reprezentantů

Smutný tyčkař Lavillenie na stupních vítězů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Smutný tyčkař Lavillenie na stupních vítězů. | foto: Reuters

PRAHA/RIO DE JANEIRO Brazilští fanoušci pošlapali na olympiádě v Riu ducha férových soubojů. Sice sport milují a rádi jednotlivá klání navštěvují, na druhou stranu hodně často se chovají tak, jak nejsou Evropané či Američané příliš zvyklí. Za bučení na adresu francouzského tyčkaře Lavillenieho si vysloužili kritiku z celého světa.

Francouzský tyčkařský fenoném Renaud Lavillenie se chystá na poslední pokus, aby obhájil zlatou medaili z Londýna. Na stojanech visí úctyhodných 608 cm. Čekali byste postupně gradující potlesk, jak je to u technických disciplín jako je tyčka, výška, či dálka obvyklé kdekoliv na světě.

Ne tak v Brazíli. Zde se ozve hlasité bučení.

Důvod? Lídrem soutěže je díky zdolané výšce 603 centimetrů čerstvý olympijský rekordman Thiago Braz da Silva. Lavillenie shazuje a olympijský stadion bouří – jejich miláček má zlato.

Teddy Riner tiší brazilské fanoušky, kteří na něj bučeli.
Smutný Renald Lavillenie.

„Jsem velmi, velmi smutný a hodně zklamaný. Je to poprvé, kdy byli všichni lidé takto proti mně. Nejde ale jen o mě, tady nemají respekt vůči nikomu, kdo není Brazilec. Neexistuje žádný respekt, fair-play. Je to olympiáda. Kde jinde by měla být vzájemná úcta, než právě zde?“ hlesl Francouz po závodě.

„Byli to jen brazilští fanoušci a je těžko uvěřitelné, že jste na olympijských hrách a všichni jsou proti vám jen proto, že nejste Brazilec. Chápu, že fandí svým, to je normální. Ale mohli by ukázat trochu respektu i dalším sportovcům,“ pokračoval světový rekordman Lavillenie.

Podobně jako někteří jiní sportovci – například irský boxer Michael Conlan – se ale následně nechal zbytečně unést a dodal ještě jednu větu: „V roce 1936 byl na olympiádě v Berlíne celý dav proti Jessiemu Owensovi. Do dneška to bylo naposledy. Ale holt se s tím musím srovnat.“

Slova se posléze snažil vzít zpět, za přirovnání se omluvil, bohužel už pozdě. Na medailovém ceremoniálu se při jeho jménu ozvalo bučení znovu. A možná ještě silnější než při samotném závodě. Dav musel uklidnit až vítězný Silva.

Ten ostatně Francouze utěšoval v šatně po závodě ve společnosti dalšího velikána tohoto sportu – Ukrajince Sergeje Bubky, který je členem nejvyšší exekutivy IAAF (Mezinárodní atletická federace).

„Lidé mi hodně pomohli, fandili, nemohu jim to mít za zlé, když mi přejí vítězství. Ale chápu Lavillenieho,“ přidal mladý Brazilec, který si zjevně proti sobě nechtěl poštvat krajany, ani hvězdného protivníka.

Podobné nenávisti jako Lavilleniemu se dostalo od brazilských příznivců především ruským plavcům. Jestliže ještě někdo nesouhlasí se startem sportovce s dopingovým cejchem – tak jako v případě Rusky Julije Jefimovové, dá se to ještě jakžtakž chápat.

V ostatních případech ale jdou domácí skutečně až za hranice slušnosti a fair-play. Ať už jde o Lavillenieho, obecně španělské sportovce, kteří jsou pro ně symbolem kolonialismu, rivaly z Argentiny (své si užili především tenisté, zejména Del Potro), gymnasty, judisty (například i francouzská legenda Teddy Riner), fotbalistky USA a Švédska, nebo třeba i české plážové volejbalistky Barboru Hermannovou s Markétou Slukovou.

Ty nastoupily v základní skupině proti Brazilkám Agathě s Barbarou. „Hraji tenhle sport deset let a nic podobného jsem nikde jinde nezažila. Není to nic osobního proti nám, jen prostě neznají hranice toho, co je vhodné a co už je za hranicí,“ okomentovala chování fanoušků na slavné pláži Copacabana Sluková.

„Brazilci jsou skvělí lidé, zábavní, přátelští. Ale nesmíte se postavit ve sportovním kláním jejich krajanovi. Dělají prostě věci, které jsou u nás v Evropě brané za nesportovní a nespravedlivé,“ řekl pro jeden ze zahraničních webů věnující se tomuto problému her německý turista Marian Busch.

Svůj pohled na věc posléze nabídl i ředitel Institutu pro technologii a společnost v Riu de Janeiru Ronaldo Lemos. „Problém je ve slabé interakci Brazilců s okolním světem. Brazilci nejsou otevření směrem ven, jsme v podstatě uzavřený, ostrovní stát,“ snažil se vysvětlit chování krajanů. Vzápětí dodal, že ti mají navíc tendenci se rychle přizpůsobovat většině.

To potvrdil i publicista Marcos Sergio Silva, dle kterého mají Brazilci navíc tendenci vždy určit dobro a zlo, ze všeho dělat „telenovelu či mýdlovou operu, protože si vždy vyberou nějakého svého padoucha a na toho se zaměří“. Tak, jak si to prožil v Riu výše zmíněný Lavillenie nebo třeba německý tenista Dustin Brown.

Německý tenista Brown v zápase s Belluccim.

Německý tenista Brown v zápase s Belluccim.

Známý bavič si vysloužil posměch tribun během turnaje ve chvíli, kdy si poranil kotník a svíjel se v bolestech na kurtu. Důvod této reakce „fanoušků“? Na druhé straně kurtu stál jejich miláček Thomaz Bellucci.

„Máme v plánu ještě zintenzivnit náš dialog s brazilskými fanoušky prostřednictvím sociálních sítích, abychom zajistili, že se budou chovat dostatečně elegantně a slušně, aniž by ztratili svoji vášeň pro sport. Žádný občan Brazílie si nemyslí, že je správné vypískat sportovce jen proto, že soupeří s krajanem,“ pronesl tiskový mluvčí her Mario Andrada, který se snažil celou atmosféru zklidnit především po incidentu v tyčkařském sektoru.

Je otázkou, zda se mu to povede. „Musíte čekat určité formy chování, které nejsou v souladu s pravidly a tradicemi konkrétního sportu. Brazilci se nebudou nikdy chovat jako Evropané,“ řekl Victor Melo, vedoucí historie sportovního institutu Federální univerzity v Riu.

Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Kam dál, Slavie? Manažer Nezmar připouští obavy: Jsme na hraně

Jan Nezmar, manažer fotbalové Slavie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na Dortmund má jednu bizarní vzpomínku. Po letech se jí zasměje, ale tehdy? V březnu 2002 bylo Janu Nezmarovi ouvej....