21. srpna 2016 14:00 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Evropská unie je nejúspěšnější ‚zemí‘ olympijských her. Netradiční pořadí se Britům nelíbí

Britská taekwondistka Jade Jonesová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britská taekwondistka Jade Jonesová. | foto: Reuters

LONDÝN/BERLÍN Vlnu kontroverze a kritiky ze strany Velké Británie vyvolal žebříček firmy Euro Informationen. Ta seřadila země podle jejich úspěchů na olympijských hrách v Riu. 28 zemí Evropské unie zde ale sloučila do jediné, čímž se EU stala nejúspěšnějším „národem“ celé olympiády. Někteří Britové se domnívají, že jde o způsob, jak zemi upřít pozoruhodný zápis minimálně 27 zlatých medailí.

27 zlatých, 22 stříbrných a 17 bronzových. Se ziskem 66 medailí se Velká Británie řadila poslední den olympiády v Riu v žebříčku úspěšnosti jednotlivých národů na druhé místo, hned za Spojené státy a před Čínu.

Ne tak ale ve všech žebříčcích. Britové se nyní rozhořčují, že německá firma Euro Informationen, která vydala vlastní pořadí, je chce o slávu připravit. Individuální výsledky jednotlivých států evropské osmadvacítky totiž sloučila do jediného, který přičítá Evropské unii. A ta rázem s velkým náskokem celému žebříčku kraluje.

„Kde byla EU, když britští sportovci trénovali?“

Podle této statistiky země Evropské unie získaly den před skončením olympiády 96 zlatých, 96 stříbrných a 99 bronzových medailí (na aktuální žebříček se můžete podívat ZDE). S celkovým ziskem 291 medailí tak téměř trojnásobně převyšují Spojené státy, které se mohou doposud pochlubit „pouze“ 116 medailemi.

Jen pro srovnání - členské státy Evropské unie mají dohromady přibližně 740 milionů obyvatel, Spojené státy, které se umístily na druhém místě, mají 324 milionů obyvatel, třetí Čína 1,355 miliardy a v žebříčku čtvrté Rusko 143 milionů obyvatel.

Netradiční pořadí má na svědomí firma Euro Informationen.

Netradiční pořadí má na svědomí firma Euro Informationen - jak platilo v sobotu.

Kolektivní duch žebříčku ale vadí britské europoslankyni za UKIP Jane Collinsové. „Kde byla EU v časných ranních hodinách, když naši sportovci trénovali?“ rozhořčila se podle serveru The Telegraph.

„Byly to peníze UK National Lottery (loterijní společnost působící ve Spojeném království pozn. red.), které jim pomohly se dostat do světové třídy sportovců a které učinily naši zemi pyšnou,“ dodala Collinsová. Strana UKIP je nicméně známá svým kritickým a vyhraněným postojem vůči Evropské unii. Právě tato strana nejvíce propagovala myšlenku brexitu.

Fiktivní tým EU

Je to ale i samotná firma Euro Informationen, která přiznává, že výsledky nejsou úplně vypovídající a férové. Důvodem je vyšší počet startovních pozic pro EU, než mají jednotlivé státy a tím tedy i vyšší šance na získání medailí.

Individuální výsledky tak přináší poněkud odlišný obraz medailového klání. Česká republika je v tomto pořadí (podívat se na něj můžete ZDE) se ziskem jedné zlaté, jedné stříbrné a sedmi bronzových medailí na 45. pozici.

Pokud bychom hráli neférovou, ale lákavou hru na sčítání dál, pak by Československo s počtem 3 zlatých, 3 stříbrných a 7 bronzových medailí bylo na 22. příčce za Kanadou a před Argentinou, Řeckem nebo Ukrajinou. A země bývalé Jugoslávie by hlavně díky Chorvatsku a Srbsku pronikly do první desítky, na 8. příčce (9 - 8 - 4) by byly hned za Francií.

melIva Melíšková, Lidovky.cz

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz