Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Kdo zapálí olympijský oheň: princ William, nebo atlet Bannister?

Princ William, v pozadí David Beckham. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Princ William, v pozadí David Beckham. | foto: Reuters

LONDÝN/PRAHA Program slavnostního zahájení letních olympijských her v Londýně je přísně utajován. Stejně tak i jeho vrchol - vzplanutí ohně. Kdo oficiálně odstartuje 30. olympiádu? Británie má několik kandidátů, mezi které patří třeba bývalý atlet Roger Bannister, někdejší veslař Steve Redgrave či princ William.

Slavnostní zahájení začne ve 22:00 a potrvá přibližně dvě a půl hodiny.

Podle sázkových kanceláří je favoritem na zapálení ohně Bannister, který jako první na světě v roce 1954 zaběhl míli pod čtyři minuty. William Hill dokonce na něj kvůli velkému zájmu přestala přijímat sázky. A to ještě před týdnem byl na Bannistera kurz 33:1.

Dalším žhavým kandidátem je Redgrave, na něhož stejná kancelář vypsala kurz 5:1. "Byl bych nesmírně poctěn, ale organizátoři chtějí překvapení. Nikdo mi nevolal," řekl bývalý veslař.

Olympijský oheň by chtěl zapálit i někdejší atlet Daley Thompson, přítel šéfa organizačního výboru olympijských her v Londýně Sebastiana Coea. "Redgrave do naší třídy nepatří, já jsem největší olympionik," prohlásil sebevědomě.

Slavný anglický fotbalista David Beckham s olympijskou pochodní

Zapálí David Beckham oheň tím, že kopne do hořícího míče?

Mluví se i o slavném fotbalistovi Davidu Beckhamovi. Ten se však nevešel do reprezentačního týmu Británie a podle svých by nebyl vhodným adeptem na zahájení her. "Vždycky jsem říkal, že zapálit oheň na stadionu by měl někdo z olympioniků. Někdo, kdo udělal pro naši zemi něco velkého a vyhrál medaili," pravil.

Později ovšem dodal, že "malou roli" během zahajovacího ceremoniálu přece jenom bude mít. V britských médiích se objevila spekulace, že Beckham zapálí oheň tím, že nakopne hořící fotbalový míč.

Je však možné, že organizátoři překvapí a olympiádu neodstartuje sportovec. Poté se v první řadě nabízí princ William, na něhož je vypsán kurz 5:1.

Vystoupí i krávy a ovce

Dvouapůlhodinový program je přísně utajován, i když má za sebou dvě generálky. Má jít o velkolepou show s kapkou britského humoru, jejímž autorem je režisér ověnčený Oscary Danny Boyle (Milionář z chatrče, Trainspotting, 127 hodin). Boyle už veřejnosti poodkryl několik informací. Zahájení ponese název Zázračné ostrovy a je inspirováno Shakespearovou hrou Bouře. Vystoupí v něm 10 tisíc lidí a desítky zvířat. Například sedmdesát ovcí, deset kachen, tři krávy, dvě kozy.

Anketa

Kdo by měl zapálit olympijský oheň?

Roger Bannister 38
Steve Redgrave 20
Daley Thompson 6
David Beckham 27
Princ William 202
Někdo jiný 38
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Rusové na český výběr překvapivě nestačili. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Rusové na český výběr překvapivě nestačili. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Rusové na český výběr překvapivě nestačili. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...