13. srpna 2016 17:47 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Ty bastarde, řekl Synek Drysdaleovi, který mu zase vzal nejcennější titul

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Medailisté z mužského skifu - Chorvat Damir Martin, olympijský vítěz Mahé... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Medailisté z mužského skifu - Chorvat Damir Martin, olympijský vítěz Mahé... | foto: Reuters

RIO DE JANEIRO/PRAHA Ondřej Synek přišel po olympijském finále skifařů v Riu na cílové molo a pogratuloval vítězi Mahému Drysdalovi k úspěšné obhajobě zlata z Londýna. „Ty bastarde,“ řekl mu třiatřicetiletý veslař z legrace. Oba se znají, ale i když Synek vyhrál v posledním olympijském cyklu všechna tři mistrovství světa, na olympiádě byl sedmatřicetiletý fenomén z Nového Zélandu opět nejlepší.

Co vám na to řekl?
On ví, jak to myslím. Známe se strašně dlouho, závodíme spolu dvanáctou sezonu. Vždycky to byly souboje mezi námi. Teď do toho vstoupil Chorvat (Damir Martin), což bude pro budoucnost nová hvězda skifu, až s Mahém oba skončíme.

Drysdale si po vítězství v Londýně dal rok volnější. Uděláte něco podobného? Abyste hlavně dal dohromady bolavá záda?
Uvidím. Musím to probrat s doktorama. V říjnu mi bude 34, myslím že moc let mi toho sportování nezbývá. Jedu šestnáct let na hraně a taky už jsem z toho vyždímaný a odvařený. Není jednoduché se za prvé pořád motivovat, za druhé regenerovat. Je to strašný. Když mi bylo dvacet, šel jsem na pivo do hospody a druhý den jsem mohl trénovat. Dneska jdu na pivo a tři dny se z toho dostávám.

Vydržíte do olympijských her v Tokiu?
Zkusím to. Jestli to zdravotně vydržím a přežiju. Chtěl bych pokračovat, ale bude záležet na tom zdraví. Nechci se dostat do situace, aby mi děti řekly: ‚Táto pojď s námi na kolo nebo sportovat‘ a já jim řeknu: ‚Nemůžu, bolí mě záda‘.

Jak je vidět na Drysdaleovi, v sedmatřiceti letech se dá vyhrát olympiáda...
Určitě, neříkám že ne. Ale... Je to každý rok těžší a těžší. Proto je tak velký sportovec a proto vyhrál podruhé.

Je těžší vydržet fyzicky, nebo spíš psychicky?
Obojí. To je vyrovnané.

V Pekingu i v Londýně jste litoval promarněné šance. Co dnes?
Dneska ne. Tehdy jsem na tom byl lépe. Cítil jsem, že tam je to lepší a blíž. A možná nejblíž to bylo v Pekingu, tam jsem mohl vyhrát, ale neměl jsem ty zkušenosti. Dneska jsem měl zkušenosti, ale neměl jsem dobrý den.

Ondřej Synek s bronzovou medailí.
Finále skifu mělo důstojnou kulisu.

Drysdale porazil Chorvata Martina jen o pět tisícin. Tušil jste to?
Vůbec. Slyšel jsem jedno pípnutí, pak to moje a na světelné tabuli hrozně dlouho trvalo, než se to ukázalo. Je neuvěřitelné, jak to dopadlo, to se běžně neděje.

Zažil jste někdy něco podobného?
Když jsem jednou jel dvojskif, tak jsme vyhráli o desetinu, to jsou dva centimetry. Divím se, že to takhle rozhodli, ale na cílové fotce to asi bylo vidět. Každopádně to vejde do historie veslování, protože to byl nejtěsnější rozdíl dojezdu jakéhokoliv závodu, navíc ve finále olympiády.

Drysdale nevyhrál tři roky mistrovství světa za sebou jako vy, ale zase se dokázal připravit na absolutní vrchol...
Je to člověk na svém místě, je to velký sportovec. Tři roky sice nevyhrál, ale na těch šampionátech jsem ho porazil vždy jen těsně. Každému to sedne jindy a na olympiádě vítězí jen velké osobnosti.

ČTK
  • 0Diskuse
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.