5. září 2008 13:08 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Začíná paralympiáda s rekordní účastí

Basketbalový tým Japonska při tréninku.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Basketbalový tým Japonska při tréninku. | foto: ČTK

PEKING Celkem 471 sad medailí bude ve hře na paralympijských hrách, které třináct dnů po skončení olympiády začnou v sobotu v Pekingu slavnostním zahájením. Svede o ně boj rekordní počet sportovců, jichž bude nakonec více než čtyři tisíce ze 148 zemí. Česká republika vyslala do Asie 56 reprezentantů.


Na programu bude o téměř padesát finále méně než v Aténách, za redukci může především sloučení hendikepů, po němž se v každé disciplíně mohou rozdat obvykle jen tři sady - pro nevidomé, tělesně postižené a spastiky. Míra závažnosti jejich postižení se odrazí v koeficientu, kterým se výsledky
následně přepočítají.

Nejpočetnější zastoupení bude mít na hrách domácí Čína, která ovládla už medailovou bilanci v Aténách a tentokrát bude chtít chtít získat přes sto zlatých medailí. Češi budou za úspěch považovat umístění do 25. místa v žebříčku národů.

Číňané očekávají ve srovnání s olympiádou poněkud menší zájem veřejnosti, a tak nenechávají nic náhodě a podle agentury SID angažovali až 350 tisíc dobrovolníků, kteří se na stadionech budou snažit navodit tu správnou atmosféru. Během paralympiády bude fungovat i speciální televizní kanál, který se věnoval pouze sportu už během olympiády. Na startu paralympijských her budou i někteří sportovci, kteří jsou schopni konkurovat i zdravým soupeřům. Jako třeba jihoafrický běžec Oskar Pistorius, který se i s podkolenní amputací obou nohou jen těsně nevešel do olympijské nominace.

O něco víc štěstí měla jeho reprezentační kolegyně Natalie du Toitová, která se navzdory amputaci levé nohy představila i mezi zdravými sportovci v dálkovém plavání. Stejně tak i polská stolní tenistka Natalia Partyková, jež se narodila s chybějícím předloktím pravé ruky a start na olympiádě jí posloužil jako rozehrání před paralympiádou. Obě se v sobotu večer vypraví už podruhé na hlavní olympijský stadion, kde je čeká už druhé zahájení her, tentokrát paralympijských. Až i ty po deseti dnech sportovního zápolení v úterý 16. září skončí, bude štafetový kolík olympijských závodů definitivně předán Londýnu.

ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.