Železný přišel o svůj rekord

18:00
PEKING - Norský oštěpař Andreas Thorkildsen se stal stejně jako v roce 2004 olympijským vítězem a při úspěšné obhajobě v Pekingu zároveň sebral svému předchůdci Janu Železnému olympijský rekord. Šestadvacetiletý vrhač získal zlatou medaili hodem dlouhým 90,57 metru a Železného maximum z her v Sydney vylepšil o 40 centimetrů.

Thorkildsen je dvojnásobným olympijským vítězem. foto: ČTK

Českého světového rekordmana, který má ve sbírce už jen o jeden olympijský primát víc, ve finále zastupoval jeho svěřenec Vítězslav Veselý. Jediný platný pokus 76,76 metru stačil jen na poslední dvanácté místo.

Thorkildsen se v soutěži téměř pravidelně zlepšoval a nakonec vyhrál o téměř čtyři metry před Lotyšem Ainarsem Kovalsem, který si vylepšil osobní rekord na 86,16. Třetí skončil finský mistr světa Tero Pitkämäki (86,16).

Veselému se nepovedly první dva hody, které se neměřily. Ani ve třetí sérii pak nezopakoval kvalifikační osobní rekord 81,20, kterým do dnešního závodu postoupil z pátého místa.

Stejně jako etiopská běžkyně Tiruneš Dibabaová vybojoval také její krajan Kenenisa Bekele v Pekingu vytrvalecký double. Po závodě na 10.000 metrů dnes ani na poloviční trati neodolal žádný ze soupeřů jeho strhujícímu finiši a v olympijském rekordu 12:57,82 minuty získal šestadvacetiletý světový rekordman své třetí olympijské zlato v kariéře. Další medaile zbyly na keňské běžce Eliuda Kipchogeho a Edwina Cheruiyota Soie.