26. února 2010 21:01, aktualizováno  22:19 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Biatlonová štafeta bojovala o medaili, nakonec skončila sedmá

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Norský fenomén Björndälen. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Norský fenomén Björndälen. | foto: Reuters

WHISTLER/PRAHA Nikdo s nimi nepočítal, přesto bojovali přes půl závodu o medaili. Nakonec české biatlonové kvarteto Jaroslav Soukup, Zdeněk Vítek, Roman Dostál a Michal Šlesinger vybojovalo skvělé sedmé místo. Zvítězili Norové před Rakušany a Rusy.

Na prvním úseku se velmi dobře vedlo Soukupovi, ten sice jednou minul ve stoje, ale podobně se dařilo i dalším štafetám. Díky skvělému běžeckému výkonu nakonec předával český reprezentant svému parťákovi Vítkovi na šestém místě.

VANCOUVER ON-LINE

Zkušený Zdeněk Vítek se sice nevyhnul chybám ani při střelbě v leže, ani ve své neoblíbené stojce (minul až poslední terč z pěti), přesto se kvůli nepřesné střelbě ostatních dokázal propracovat až na páté místo.

To v běhu ještě vylepšil o jednu pozici a Romanu Dostálovi v polovině závodu předával na čtvrtém místě se ztrátou 7,9 vteřiny na vedoucího Nora Emila Hengleho Svendsena a minimálním odstupem od třetího Švéda a druhého Rakušana. Další štafety již ztrácely.

Biatlonová štafeta.

Třetí úsek ale hodně pořadím zamíchal. Od zbytku světa se odpojila vedoucí rakousko-norská dvojice, stíhaná Rusy. Ti sice stříleli nejlépe, ale srážel je pomalejší běh. Na čtvrtém místě se udržely Švédové. Bohužel pro české barvy ale výrazně ztratil veterán Roman Dostál, který do posledního úseku předával na pátém místě s minutovou ztrátou na třetí místo.

Nejlepší český závodník Michal Šlesinger v propadu pokračoval, ani jemu se nepovedla střelba a po druhé ve stoje se přes něj přehnali i Francouzi s Němci. Český biatlonista nakonec finišoval na sedmém místě. Z vítězství se radovali Norové, za které jel poslední úsek fenomenální Björndalen.

Norská vítězná štafeta.

Legendární Nor ve střelbě chyboval jen dvakrát, ale Rakušan Suman na první položce musel na trestný okruh a bylo rozhodnuto. Björndalen se mohl v cíli radovat již ze své jedenácté olympijské medaile, z toho šesté zlaté. Ve spurtu o druhé místo nakonec Suman udolal olympijského šampiona Usťugova z Ruska.

BIATLONOVÁ MUŽSKÁ ŠTAFETA NA 4x7,5 KM

1. Norsko (Hanevold, Boe, Svendsen, Björndalen) 1:21:38,1 (0 tr. okruhů+7 dobíjení), 2. Rakousko (Eder, Mesotitsch, Landertinger, Sumann) -38,6 (1+8), 3. Rusko (Čerezov, Šipulin, Čudov, Usťugov) -38,8 (0+4), 4. Švédsko -1:23,9 (1+10), 5. Německo -1:37,9 (2+7), 6. Francie -1:38,1 (1+9), 7. Česko (Soukup, Vítek, Dostál, Šlesingr) -2:17,1 (0+9), 8. Ukrajina -2:47,0 (0+4), 9. Švýcarsko -2:58,7 (0+9), 10. Kanada -3:12,6 (0+7).

  • 0Diskuse
Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky