16. února 2010 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Hry jsou plné bratrů a sester. Sourozenci jsou i v české výpravě

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Zleva: Nikola Sudová, Tereza Vaculíková a Šárka Sudová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zleva: Nikola Sudová, Tereza Vaculíková a Šárka Sudová. | foto: www.olympic.cz

VANCOUVER/PRAHA Na olympijské hry do Vancouveru vyrazilo nejen 82 zemí, ale také několik rodinných klanů. Možná nejzapeklitější shledání čekalo na sourozence Reedovy v­ krasobruslařské soutěži tanečních párů, která začíná v noci z pondělí na úterý. Na ledě se setkali hned tři potomci japonské matky a amerického otce.

Dvacetiletý Chris a jeho o pět let mladší sestra Cathy startují společně pod japonskou vlajkou. Soupeřit budou také se svojí sestrou Allison Reedovou, která společně se svým partnerem Otarem Džaparidzem závodí za Gruzii.

Trochu neuvěřitelný mezinárodní propletenec i v porovnání s příběhem slovenské vítězky v biatlonu Anastasie Kuzminové, která z Ruska odešla pod Tatry za manželem reprezentujícím Izrael. To ostatně uznává i matka krasobruslařských sourozenců Noriko Reedová. "Je neuvěřitelné, jak se to seběhlo a ­jaké věci se můžou v životě stát," prohlásila pro agenturu AP.

Výjimečný je také příklad sourozenců Simariových Birkenových z Argentiny. Mezi fanoušky trojice, která patří ve sjezdovém lyžování do skupiny outsiderů, patří i fotbalová legenda Diego Maradona.

Není těžké najít sourozence

- I mezi dvanácti týmy hokejového turnaje na olympiádě se najdou země, které spoléhají ve svých sestavách na bratrskou spolupráci.

- Henrik a Daniel Sedinové spolu nastupují nejen ve Vancouveru Canucks, ale zahrají si v­jednom dresu také za švédskou reprezentaci.

- Ve finském výběru najdeme dokonce hned dvě bratrské dvojice. Saku a Mikko Koivu jsou oba centři, Tuomo a Jarkko Ruutu působí oba v NHL. Kariéru už­ukončil jejich bratr Mikko Ruutu.

- Ve slovenském výběru budou spoléhat na útočné schopnosti Marcela (odešel do KHL) a Mariána­ Hossů (zůstal v NHL).

- Za Bělorusko nastoupí bratrská dvojice z Montrealu, kterou tvoří Sergej a Andrej Kosticynové.

"Před olympiádou v Turíně mi zavolal a ­říkal, že vyhraju," vzpomíná na povzbuzující vzkaz od Maradony María Belén Dimariová Birkenová. Proroctví jednoho z nejlepších fotbalistů historie se nevyplnilo, María skončila nejlépe na 29. místě v kombinaci.

Spolu se sestrou Macarenou a­bratrem Cristianem Javierem se zúčastňují závodů Světového poháru už deset let. Ačkoliv končí daleko od stupňů vítězů, v rodné zemi si už vydobyli uznání. Jednoduše proto, že v Argentině nikdo jiný lyžování na špičkové úrovni prakticky neprovozuje. "Když nás lidé zastaví na ulici, hned říkají: Vy jste přece ti lyžaři," potvrzuje popularitu María Belén.

Nikola porazila Šárku
Rodičovský dohled má na hrách také řecká biatlonistka Panajota Carikisová. Její otec Athanassios Carakis patří v 45 letech mezi nejstarší účastníky her. "Když to dobře dopadne, dostaneme se do Guinnessovy knihy rekordů," slibuje si otec.

Nejambicióznější ze sourozeneckých dvojic jsou bezpochyby sestry Rieschovy. Starší Maria má jako vítězka 13 závodů Světového poháru zálusk na několik medailí ze sjezdových tratí ve Whistleru, její mladší sestra Susanne se specializuje výhradně na slalom.

Dokonce tři sourozenecké páry vyslalo do Vancouveru také Česko. Akrobatická lyžařka Nikola Sudová málem o olympijský start přišla kvůli vážnému zranění kolena, nakonec ­si zazávodila se svojí mladší sestrou Šárkou. V olympijském srovnání dopadla lépe Nikola, která v ­sobotním závodu skončila šestnáctá, Šárka se nevešla do finálové dvacítky. 

Sáňkařští bratři Hymanové již mají svůj závod na hrách také za sebou. Čtyřiadvacetiletý Ondřej dojel pětadvacátý, o dva roky starší bratr Jakub osmadvacátý. Sourozence najdeme také v hokejovém týmu, když kouč Růžička nominoval jak sedmadvacetiletého obránce Phoenixu Zbyňka Michálka, tak o dva roky mladšího kanonýra Ottawy Milana. Na oba start ve Vancouveru teprve čeká, svoji společnou premiéru v reprezentačním dresu si odbudou ve čtvrtek nad ránem v zápase se Slovenskem.

  • 0Diskuse

Jaguar XF 2,2d 147KW AUT,DPH
Jaguar XF 2,2d 147KW AUT,DPH

r.v. 2013, naj. 109 485 km, diesel
399 000 Kč (s DPH)