11. února 2018 10:00, aktualizováno  10:58 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Jakš: Trenér mě přemluvil, ať před olympiádou moc netrénuji. A je z toho životní výsledek

Martin Jakš překvapil devátým místem, nejlepším výsledkem na olympiádě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Jakš překvapil devátým místem, nejlepším výsledkem na olympiádě. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

PCHJONGČCHANG Český běžec na lyžích Martin Jakš obsadil ve skiatlonu na olympijských hrách v Pchjongčchangu deváté místo. Překvapivým vítězem závodu na 2x15 km se navzdory pádu krátce po startu stal Simen Hegstad Krüger z Norska před dvojicí krajanů Martinem Johnsrudem Sundbym a Hansem Christerem Holundem. Zbývající dva čeští běžci Petr Knop a Aleš Razým skončili na 38. a 55. místě.

Pod finským vedením a z klidnější přípravy než jindy si Martin Jakš dojel na vrcholné akci pro nejlepší umístění v kariéře. 

V Pchjongčchangu projel cílem olympijského skiatlonu devátý a poprvé se na hrách pod pěti kruhy či světovém šampionátu vešel do desítky.

V cílové rovince dokonce atakoval osmou příčku. Sice ve finiši neuspěl, ale i tak si devátým místem splnil cíl a vylepšil loňské čtrnácté místo z padesátky na mistrovství světa v Lahti, což bylo jeho maximum na MS a OH. 

„Super, že to vyšlo. Jsem nadšenej,“ radoval se jednatřicetiletý Jakš.

Martin Jakš.
Vítězný Simen Krueger.

Zprvu pokrčil rameny, když přemýšlel, proč se až nyní dočkal skvělého výsledku, když od mládí patřil k talentům. 

„Asi se za ta léta všechno nastřádalo. Mám zkušenosti a teď zřejmě i dobrá příprava,“ uvažoval běžec z Prášil na Šumavě.

Důležité je, že vydržel před vrcholnou akcí zdravotně v pořádku. 

„Což se mi léta zpátky taky trochu vyhýbalo. Vždycky mi to něco narušilo, pak jsme to doháněli a byla to taková jedna velká improvizace,“ vzpomínal Jakš na minulé velké akce.

Muži - skiatlon:

1. Krüger 1:16:20,0, 2. Sundby -8,0, 3. Holund (všichni Nor.) -9,9, 4. Spicov (OSR) -12,7, 5. Manificat (Fr.) -14,2, 6. D. Cologna (Švýc.) -25,1, 7. Musgrave (Brit.) -25,7, 8. Harvey (Kan.) -33,4, 9. Jakš -33,8, 10. Klaebo (Nor.) -43,4, ...38. Knop -3:52,1, 55. Razým -7:13,8.

I do olympijské sezony vstupoval s antibiotiky. Rozjezd měl pomalejší, ale od etapové Tour de Ski jezdí dobře. 

Povzbuzení přišlo v generálce na olympiádu, protože v rakouském Seefeldu dojel ve Světovém poháru poprvé po dvou letech v desítce.

Roli v jeho zlepšení hraje Illka Jarva. Finský kouč je od loňského jara šéftrenérem české reprezentace a zároveň osobně vede Jakše. 

„Jedu všechno pod ním a myslím si, že hlavně v závěrečné přípravě mě přemluvil jet ji trochu v klidu a nedostat se do nějaké větší únavy, abych nebyl náchylnější k nemocem,“ vyzdvihl Jakš.

Po Tour de Ski měl pět dnů volna a pak se chystal na soustředění směrem k olympiádě v očekávání, že si dá do těla. Když ale četl tréninkový plán, hned zvedl telefon a vytočil Jarvu. ¨

„Asi hodinu jsme spolu mluvili a vysvětlovali si to,“ řekl. 

V italském Passo Lavazé si přesto zkusil občas nad plán přidat, ale sám zjistil, že to není ono. 

„Byl jsem z toho zničený, tak jsem si říkal, že zkusím tu jeho druhou cestu, trochu víc odpočívat. A nakonec mi to bylo docela příjemné,“ musel uznat Jakš v Koreji.

Dalo by se tak s nadsázkou říct, že odpočinkem se posunul k lepším výsledkům. 

„Já toho nejsem úplně zastáncem. Myslím, že tomu musí předcházet těžký trénink a pak nějaké vyladění formy. Není to jen o odpočívání,“ smál se Jakš.

Psychickým impulzem byla změna trenéra. S příchodem Jarvy se dohodl, že přestane trénovat pod dlouholetým koučem Miroslavem Petráskem. 

„Určitě se to nějak podepsalo, ale nemyslím, že by to předtím bylo nějak ubíjející. S Mírou se mi trénovalo výborně,“ poděkoval Petráskovi za společná léta. 

„Pak přišel Ilkka a líbilo se mi, že má svoji cestu, jde si za tím a umí to závodníkovi vysvětlit,“ dodal.

Pro další průběh her je deváté místo ve skiatlonu výborným odrazovým můstkem. „Byl jsem desátý, teď devátý, a kdybych byl dál osmý a ještě se posouval, bylo by to fajn,“ řekl Jakš. 

Další start ho čeká v pátek na volné patnáctce. „Bruslení se mi jelo dobře. Kdybych mohl zajet podobný výsledek, tak to by bylo skvělý,“ dodal.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz