11. února 2018 10:00, aktualizováno  10:58 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Jakš: Trenér mě přemluvil, ať před olympiádou moc netrénuji. A je z toho životní výsledek

Martin Jakš překvapil devátým místem, nejlepším výsledkem na olympiádě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Jakš překvapil devátým místem, nejlepším výsledkem na olympiádě. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

PCHJONGČCHANG Český běžec na lyžích Martin Jakš obsadil ve skiatlonu na olympijských hrách v Pchjongčchangu deváté místo. Překvapivým vítězem závodu na 2x15 km se navzdory pádu krátce po startu stal Simen Hegstad Krüger z Norska před dvojicí krajanů Martinem Johnsrudem Sundbym a Hansem Christerem Holundem. Zbývající dva čeští běžci Petr Knop a Aleš Razým skončili na 38. a 55. místě.

Pod finským vedením a z klidnější přípravy než jindy si Martin Jakš dojel na vrcholné akci pro nejlepší umístění v kariéře. 

V Pchjongčchangu projel cílem olympijského skiatlonu devátý a poprvé se na hrách pod pěti kruhy či světovém šampionátu vešel do desítky.

V cílové rovince dokonce atakoval osmou příčku. Sice ve finiši neuspěl, ale i tak si devátým místem splnil cíl a vylepšil loňské čtrnácté místo z padesátky na mistrovství světa v Lahti, což bylo jeho maximum na MS a OH. 

„Super, že to vyšlo. Jsem nadšenej,“ radoval se jednatřicetiletý Jakš.

Martin Jakš.
Vítězný Simen Krueger.

Zprvu pokrčil rameny, když přemýšlel, proč se až nyní dočkal skvělého výsledku, když od mládí patřil k talentům. 

„Asi se za ta léta všechno nastřádalo. Mám zkušenosti a teď zřejmě i dobrá příprava,“ uvažoval běžec z Prášil na Šumavě.

Důležité je, že vydržel před vrcholnou akcí zdravotně v pořádku. 

„Což se mi léta zpátky taky trochu vyhýbalo. Vždycky mi to něco narušilo, pak jsme to doháněli a byla to taková jedna velká improvizace,“ vzpomínal Jakš na minulé velké akce.

Muži - skiatlon:

1. Krüger 1:16:20,0, 2. Sundby -8,0, 3. Holund (všichni Nor.) -9,9, 4. Spicov (OSR) -12,7, 5. Manificat (Fr.) -14,2, 6. D. Cologna (Švýc.) -25,1, 7. Musgrave (Brit.) -25,7, 8. Harvey (Kan.) -33,4, 9. Jakš -33,8, 10. Klaebo (Nor.) -43,4, ...38. Knop -3:52,1, 55. Razým -7:13,8.

I do olympijské sezony vstupoval s antibiotiky. Rozjezd měl pomalejší, ale od etapové Tour de Ski jezdí dobře. 

Povzbuzení přišlo v generálce na olympiádu, protože v rakouském Seefeldu dojel ve Světovém poháru poprvé po dvou letech v desítce.

Roli v jeho zlepšení hraje Illka Jarva. Finský kouč je od loňského jara šéftrenérem české reprezentace a zároveň osobně vede Jakše. 

„Jedu všechno pod ním a myslím si, že hlavně v závěrečné přípravě mě přemluvil jet ji trochu v klidu a nedostat se do nějaké větší únavy, abych nebyl náchylnější k nemocem,“ vyzdvihl Jakš.

Po Tour de Ski měl pět dnů volna a pak se chystal na soustředění směrem k olympiádě v očekávání, že si dá do těla. Když ale četl tréninkový plán, hned zvedl telefon a vytočil Jarvu. ¨

„Asi hodinu jsme spolu mluvili a vysvětlovali si to,“ řekl. 

V italském Passo Lavazé si přesto zkusil občas nad plán přidat, ale sám zjistil, že to není ono. 

„Byl jsem z toho zničený, tak jsem si říkal, že zkusím tu jeho druhou cestu, trochu víc odpočívat. A nakonec mi to bylo docela příjemné,“ musel uznat Jakš v Koreji.

Dalo by se tak s nadsázkou říct, že odpočinkem se posunul k lepším výsledkům. 

„Já toho nejsem úplně zastáncem. Myslím, že tomu musí předcházet těžký trénink a pak nějaké vyladění formy. Není to jen o odpočívání,“ smál se Jakš.

Psychickým impulzem byla změna trenéra. S příchodem Jarvy se dohodl, že přestane trénovat pod dlouholetým koučem Miroslavem Petráskem. 

„Určitě se to nějak podepsalo, ale nemyslím, že by to předtím bylo nějak ubíjející. S Mírou se mi trénovalo výborně,“ poděkoval Petráskovi za společná léta. 

„Pak přišel Ilkka a líbilo se mi, že má svoji cestu, jde si za tím a umí to závodníkovi vysvětlit,“ dodal.

Pro další průběh her je deváté místo ve skiatlonu výborným odrazovým můstkem. „Byl jsem desátý, teď devátý, a kdybych byl dál osmý a ještě se posouval, bylo by to fajn,“ řekl Jakš. 

Další start ho čeká v pátek na volné patnáctce. „Bruslení se mi jelo dobře. Kdybych mohl zajet podobný výsledek, tak to by bylo skvělý,“ dodal.

ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.