25. února 2018 6:00 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Zlatá ve střelbě a sochařství? Ledecká má i bizarní historickou konkurenci

Ester Ledecká a dvojnásobná zlatá radost | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ester Ledecká a dvojnásobná zlatá radost | foto:  Michal Sváček, MAFRA

PRAHA Ester Ledecká šokovala svým triumfem v lyžařském superobřím slalomu a následně potvrzením role favoritky v obřím slalomu snowboardistek celý sportovní svět. Nebyla však sama, kdo oslavil double v jiných disciplínách. I když někdy šlo o bizarní kombinace.

Například historie zimních her zná hned dva případy, kdy na jedněch hrách někdo získal zlaté medaile v jiných sportech. I když ony to zas tak rozdílné sporty nebyly.

Nejprve Nor Thorleif Haug na prvních zimních hrách v Chamonix v roce 1924 a o čtyři roky později ve Svatém Mořici jeho krajan Johan Gröttumsbraaten triumfovali v běhu na lyžích a v severské kombinaci, tedy ve sdruženém závodě ve skoku a běhu na lyžích.

Historie však zná i bizarnější případy olympijských vítězů v různých disciplínách.

Ester Ledecká při finálové jízdě paralelní obřího slalomu
Radost Ester Ledecké

Například Američan Walter Winans vyhrál v roce 1908 na letních olympijských hrách v Londýně závod ve střelbě a o čtyři roky později ve Stockholmu bral stříbro.

Walter Winans

Walter Winans

Od roku 1912 až 1948 se však rozdávaly olympijské medaile i v uměleckých disciplínách, a tak Winans získal ve Stockholmu i zlatou medaili v kategorii sochařství. A stal se tak prvním člověkem, který má tento netradiční double.

V roce 1924 jej pak napodobil Maďar Alfred Hajos, který získal na prvních letních hrách v Aténách v roce 1896 zlaté medaile v plaveckých závodech na 100 a 1200 metrů volným stylem. 

Ve zmíněném roce 1924 v Paříži pak triumfoval v soutěži architektury.

larJaroslav Šindelář

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz