17. července 2015 17:37, aktualizováno  17:50 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Zase druhý. Slovák Sagan letěl do cíle, ale Belgičana nepřetlačil

Belgičan Van Avermaet spurtuje do cíle 13. etapy před Slovákem Saganem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Belgičan Van Avermaet spurtuje do cíle 13. etapy před Slovákem Saganem. | foto: Reuters

Ne, ne a zase ne! Peter Sagan byl snad největším favoritem pro dojezd 13. etapy Tour de France v Rodezu, až do posledních metrů se rval s Gregem van Avermaetem, ale Belgičana nepřepral. Slovenský cyklista skončil letos počtvrté druhý a Van Avermaet slaví první triumf v Grande Boucle. Chris Froome dorazil do cíle v poklidu a dál mu patří žlutý dres.

Hra na honěnou se odehrávala v posledních kilometrech třináctého dílu Tour. Uprchlické trio Keldermann, De Gendt a Haas zoufale otáčelo pedály, všichni tři se nervózně koukali přes rameno, jak daleko je ještě stíhací letka.

Deset kilometrů od cíle je dělila minuta, o pět kilometrů dál měli první tři muži ještě 35 sekund k dobru, ale po bránou posledního kilometru už to bylo jen 10 sekund.

A uprchlíkům došlo: Dnes to nevyjde.

Belgičan Van Avermaet spurtuje do cíle před Peterem Saganem.

Belgičan Van Avermaet spurtuje do cíle před Peterem Saganem.

Do čela pelotonu vyrazil Mark Cavendish, nejúspěšnější spurter historie Tour, a za svými zády si vezl Zdeňka Štybara. Brit dost dobře věděl, že tento dojezd nebude pro něj - 600 posledních metrů mělo sklon 10 procent, což byl terén pro českého rváče.

Když se silnice zlomila, hnal se Štybar vpřed, myslel si na druhé vítězství v tomto ročníku. Vpředu šlapal Nor Kristoff, Štybar schovaný za Saganem, všechny hvězdy včetně žlutého Frooma opodál.

Pak ze závětří vyrazil Van Avermaet a Sagan pochopil, že toto je lokomotiva, co ho může dovézt k tolik očekávanému prvenství. Dlouho se Slovák lepil na zadní kolo Belgičana, vyčkával, číhal na správný okamžik. Ještě 200 metrů, pak sto, padesát...

Sagan vyjel doprava z Van Avermaetova stínu, ale už v nádrži neměl dost paliva na další zrychlení. Zelený dres nejlepšího spurtera pevně drží, ale prvenství mu stále unikají.

Najdete na Lidovky.cz