Úterý 27. září 2022, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

10. den olympiády: Mílařky Mäki a Mezuliáníková postoupily do semifinále, v dálkařském sektoru se odehrálo drama

Sifan Hassanová, Etiopanka reprezentující Nizozemsko, vyhrála dost jasně v běhu na 5000 metrů. (2. srpna 2021) foto: AP

Sifan Hassanová z Nizozemska vyhrála na olympijských hrách běh na 5000 metrů v čase 14:36,79 minuty a získala první ze tří zlatých, které má v Tokiu v plánu. Už v dopoledním atletickém bloku se rozdělovaly dvě sady medailí. Dramatickou soutěž dálkařů ovládl Řek Miltiadis Tentoglu, běh překážkářek na 100 metrů zvládla nejrychleji Portoričanka Jasmine Camachová Quinnová.
  7:25aktualizováno  17:45

S osobními rekordy postoupily do olympijského semifinále české běžkyně Kristiina Mäki a Diana Mezuliáníková. Ve svých rozbězích na 1 500 metrů skončily obě shodně na šestých místech. Třetí mílařka Simona Vrzalová byla výrazně pomalejší a k postupu měla daleko. Romana Maláčová v kvalifikaci tyčkařek nezdolala 455 centimetrů a do finále nepostoupila.

Hassanová vyhrála běh na 5000 metrů

Už na mistrovství světa v Dauhá v roce 2019 získala Hassanová zlatý double, teď si ještě přidala právě závod na pětikilometrové trati.

Nizozemka postoupila z ranního rozběhu na 1500 metrů, ale pád v úvodu druhého kola, po němž musela dohnat třicetimetrovou ztrátu, ji musel stát hodně sil. 

„Když jsem se ráno musela zvednout, vzalo mi to hodně energie. Cítila jsem se opravdu unavená. Nebýt kávy nebyla bych olympijská vítězka,“ prozradila svůj recept na úspěch vítězka.

Ve finále na 5000 metrů se držela v závětří a spoléhala na finiš. Ten ji opět nezklamal. Dvě stě metrů před cílem šla do čela a soupeřky jako by se zastavily. Nestačila jí ani Helen Obiriová z Keni, dvojnásobná mistryně světa a stříbrná z Ria de Janeiro. Třetí doběhla Guday Tsegayová, jíž v závěru nepomohla ani rychlost z půlky, na níž startovala na minulých hrách.

Dálku vyhrál posledním skokem Tentoglu

V mimořádně dramatické soutěži dálkařů Tentoglu porazil Kubánce Juana Miguela Echevarríu posledním pokusem a jen díky lepšímu druhému skoku. Třetí skončil další kubánský skokan Maykel Massó. 

Echevarría, bronzový medailista z předloňského mistrovství světa v Dauhá, se blýskl už v kvalifikaci skokem dlouhým 850 centimetrů, což by na třech předchozích hrách stačilo na zlatou medaili. Ve finále si formu udržel, ve třetí sérii skočil 841 cm a už to vypadalo, že naváže na svého krajana Ivána Pedrosa, který vyhrál v roce 2000 v Sydney.

Jenže lídr letošních tabulek a mistr Evropy Tentoglu, který byl až do poslední série bez medaile, skočil také 841 cm a lepším druhým pokusem si zajistil zlato. Echevarría, který se při předchozím pokusu zranil, už nedokázal odpovědět.

Zvonění do posledního okruhu u běhu na 5000 metrů! (2. srpna 2021)

Příznivci atletiky si připomněli podobně dramatický souboj, který se v Tokiu odehrál před třiceti lety na mistrovství světa. V duelu dvou Američanů Mike Powell tehdy porazil Carla Lewise světovým rekordem 895 cm z předposlední série.

Jejich krajan JuVaughn Harrison po sedmém místě v nedělní výšce nedosáhl na medaili ani v dálce. Jen těsně proklouzl mezi osmičku postupujících, pak se sice zlepšil na 815 cm, ale stačilo to jen na páté místo. Mistr světa Tajay Gayle z Jamajky se nedostal přes osm metrů a nevešel se do užšího finále. Jeho výkon poznamenalo zranění ze sobotní kvalifikace.

„Neuvěřitelná soutěž a neuvěřitelný poslední skok. Od začátku mi to nešlo, ale nakonec se mi přece jen podařilo vytáhnout něco, abych měl medaili,“ radoval se vítěz. Pro Řecko získal v Tokiu druhé zlato po skifaři Stefanosi Ntouskosovi.

Echevarría neskrýval zklamání. „Není to to, co jsem čekal. Ani výkon není takový. Ale medaile je nakonec dobrá,“ řekl Kubánec. Dodal, že zranění je bolestivé a neví, jestli ještě letos bude skákat.

Jasmine Camachová-Quinnová z Portorika ovládla na olympijských hrách překážkový závod na 100 metrů.

Camachová-Quinnová potvrdila, že je letos na překážkách nejlepší. Už v semifinále zazářila časem 12,26, což ji zařadilo na čtvrté místo historických tabulek. Ve finále sice byla pomalejší, ale i tak jasně porazila americkou světovou rekordmanku Kendru Harrisonovou. Třetí doběhla Megan Tapperová z Jamajky.

Camachová-Quinnová získala v Tokiu první medaili pro svou zemi a druhé zlato v historii. To první před čtyřmi lety v Riu de Janeiro vybojovala překvapivá vítězka tenisové dvouhry Monica Puigová. 

„Běžela jsem na světový rekord, ale trefila jsem jednu překážku. Všechno má svůj důvod. Ale mám zlato, moje první,“ připomněla vítězka, že je vůbec poprvé při velké akci na stupních vítězů. Už v Riu patřila k favoritkám, ale v semifinále upadla. Američanky tehdy obsadily kompletně stupně vítězů, ale Harrisonová mezi nimi nebyla. 

Právě v roce 2016 vytvořila dosud platný světový rekord, ale na hry nepostoupila z americké kvalifikace. „Minule jsem chyběla a stálo to hodně dřiny dostat se sem a mít medaili. Nemohu být šťastnější,“ řekla stříbrná překážkářka.

Maročan ukončil keňskou nadvládu

Maročan Sufján El Bakkali vyhrál běh na 3000 metrů překážek v čase 8:08,90 minuty. Druhý doběhl autor nejlepšího letošního času Lamecha Girma z Etiopie a keňskou čest zachránil bronzem Benjamin Kigen. Keňané v této disciplíně ovládli všechny olympijské závody už od roku 1968 s výjimkou her v Montrealu a Moskvě, které jejich země bojkotovala.

V Tokiu jim ale chyběl Conseslus Kipruto, který počínaje Riem de Janeiro vyhrál všechny velké závody, ale do nominace se nedostal, nejspíš i kvůli osobním problémům. Jeho absenci se nepodařilo nahradit.

Po pomalém začátku se o rostoucí tempo starali etiopští běžci a krok s nimi udržel jen El Bakkali. Po závěrečném vodním příkopu šel nezadržitelně do čela a po stříbru a bronzu z předchozích světových šampionátů si doběhl pro olympijské zlato. 

„K tomuhle jsem směřoval celé roky. Zvykl jsem si vidět Keňany vítězit, mockrát jsem se snažil se jim vyrovnat a až dnes to vyšlo,“ řekl El Bakkali. Nejblíž k tomu měl na mistrovství světa v Londýně v roce 2017, ale Kipruto byl v cíli o 37 setin rychlejší a to ještě mával tribunám.

Allmanová vyhrála disk, Perkovičová bez medaile

Disk ovládla Američanka Valarie Allmanová hned prvním pokusem dlouhým 68,98. Soutěž po dvou sériích přerušil déšť a po návratu do okruhu už šestadvacetiletou vrhačku nikdo nepřehodil. 

Stříbro získala překvapivě Němka Kristin Prudenzová a bronz mistryně světa z Dauhá Yaimé Pérezová z Kuby. Před pěti lety v Riu de Janeiro neunesla Pérezová tíhu finále a po vyhrané kvalifikaci měla tři neplatné pokusy, to si tentokrát pohlídala.

Chorvatské diskařce Sandře Perkovičové útok na třetí olympijské zlato v řadě nevyšel. Dvojnásobná světová šampionka a pětinásobná mistryně Evropy skončila bez medaile. Už dříve se nechala slyšet, že chce závodit i za tři roky v Paříži i za sedm let v Los Angeles. 

Z šestých míst do semifinále

Sedm měsíců matkou. A Mäki už v osobním rekordu vydřela v Tokiu postup

Šesté místo jako poslední zajišťovalo přímý postup do semifinále závodu na 1 500 metrů a dvě Češky právě na této pozici proběhly cílem. V prvním rozběhu to úspěšným finišem dokázala Kristiina Mäki. 

„Na 150 metrech jsem si spočítala, kolikátá jsem, a ukázalo se, že neztrácím moc,“ popsala pro Českou televizi závěr běhu, který dokončila ve svém osobním rekordu 4:04,55. „Nikdy jsem si nemyslela, že tak rychle poběžím,“ dodala.

Česká mílařka s finskými kořeny Kristiina Maki se v cíli rozběhu na 1500 metrů objala se Sarou Kuivistovou, reprezentantkou Finska.

Diana Mezuliáníková zopakovala obojí: šesté místo i osobní rekord, u ní to byl čas 4:05,49. „Osobák jsem si zlepšila po třech letech, to je sen,“ radovala se. Na trati se přitom musela vyhnout kolizi tří soupeřek. „Pokoušela jsem se v sobě najít steeplerku a přeskočit je jako překážku. Možná bylo štěstí, že jsem v tu chvíli ještě nebyla tak vepředu, takže jsem měla čas zareagovat.“

Nejrychlejší byl závěrečný třetí rozběh, v němž Faith Kipyegonová z Keni zaběhla 4:01,40. Vrzalová neudržela nasazené tempo a doběhla poslední v čase 4:19,46. Semifinále je na programu ve středu.

Ačkoli by tomu výraz ve tváři Diany Mezulianikové příliš nenasvědčoval, probojovala se do semifinále olympijského běhu na 1500 metrů.

Maláčová v kvalifikaci tyčkařek zdolala napotřetí výšku 440 centimetrů. Laťka o 15 centimetrů výš už byla nad její síly. Neprolomila tak prokletí kvalifikací, v nichž ještě nikdy na velké akci nepostoupila, přestože se jich účastní už od mistrovství světa v roce 2009 v Berlíně.

Soutěž poznamenalo dlouhé přerušení kvůli dešti, které přišlo po výšce 440 cm. „Musím říct, že takhle náročný závod jsem zažila asi poprvé v životě. Ačkoliv míváme během mítinků takhle přerušeno, tak nevím, jestli na takhle dlouho. Nevím, proč když na začátku začalo pršet málo, tak to nepustili. Myslím si, že by to bylo lepší, než nás tam nechat hodinu nebo nevím, kolik jsme tam čekaly,“ komentovala to Maláčová.

Tyčkařky dlouho zůstávaly na stadionu. „Já jsem šla pod tribunu k trenérům, hodili mi bundu. Než tam začalo pršet, tak jsem seděla tam. Potom nás na těch pět deset minut poslali zpátky do call roomu,“ vyprávěla česká reprezentantka. Nakonec stačilo na postup zdolat 455 centimetrů, rozhodčí nechali kvůli zdržení projít patnáct závodnic. Maláčová ale po pauze neuspěla. „Nemám žádné výčitky, já jsem tam nechala všechno. Škoda. Věděla jsem, že asi 455 po té pauze bude stačit na finále, což mě teď samozřejmě mrzí,“ dodala.

Česká tyčkařka Romana Maláčová během deštivé olympijské kvalifikace v Tokiu

V rozběhu na 200 m byla nejrychlejší Christine Mbomaová z Namibie časem 22,11. Favoritky ale neběžely naplno, na což doplatila Jamajčanka Shericka Jacksonová. Bronzová ze stovky ve finiši zvolnila a nevšimla si, že se nevejde mezi tři postupující.

Její dvě krajanky ale v úterním finále budou. Shelly-Ann Fraserová-Pryceová vyhrála své semifinále s velkým náskokem za 22,13. Elaine Thompsonová-Herahová, která se v Tokiu pokusí obhájit zlatý double z Ria de Janeiro, byla vůbec nejrychlejší. Časem 21,66 si vyrovnala osobní rekord, přestože závěr také vypustila.

Kvalifikaci kladivářů zvládl nejlépe Polák Wojciech Nowicki. Třetí z Ria de Janeiro se hned prvním hodem přiblížil hranici osmdesáti metrů na pouhých 22 centimetrů. Jeho slavnější krajan Pawel Fajdek se trápil. Hod dlouhý 76,46 byl pod kvalifikačním limitem a čtyřnásobný mistr světa si určitě vzpomněl na nezvládnutou kvalifikaci na minulých hrách. Nakonec ale z devátého místa do středečního finále postoupil.

Světový rekordman v běhu na 400 metrů Jihoafričan Wayde van Niekerk olympijské zlato neobhájí. V sezoně, v níž ho sužují zdravotní problémy, zaběhl v semifinále jen 45,14 a do finále nepostoupil. Nejlepší čas 43,88 měl olympijský vítěz z Londýna Kirani James z Grenady.

XXXII. letní olympijské hry v Tokiu

Atletika

FINÁLE
Muži
3000 m př.: 1. El Bakkali (Mar.) 8:08,90, 2. Girma (Et.) 8:10,38, 3. Kigen (Keňa) 8:11,45, 4. Wale 8:14,97, 5. Haileselassie (oba Et.) 8:15,34, 6. Hughes (Kan.) 8:16,03, 7. Miura (Jap.) 8:16,90, 8. Raitanen (Fin.) 8:17,44.
Dálka: 1. Tentoglu (Řec.) 841 (druhý pokus 815), 2. Echevarría 841 (809), 3. Massó (oba Kuba) 821, 4. Cáceres (Šp.) 818, 5. Harrison (USA) 815, 6. Hašioka (Jap.) 810, 7. Montler (Švéd.) 808, 8. Randazzo (It.) 799.

Ženy
5000 m:
1. Hassanová (Niz.) 14:36,79, 2. Obiriová (Keňa) 14:38,36, 3. Tsegayová (Et.) 14:38,87, 4. Tiropová (Keňa) 14:39,62, 5. Tayeová 14:41,24, 6. Teferiová (obě Et.) 14:45,11, 7. Battoclettiová (It.) 14:46,29, 8. Canová (Tur.) 14:46,49.
100 m př. (vítr -0,3 m/s): 1. Camachová-Quinnová (Portor.) 12,37, 2. Harrisonová (USA) 12,52, 3. Tapperová (Jam.) 12,55, 4. Amusanová (Nig.) 12,60, 5. Visserová (Niz.) 12,73, 6. Charltonová (Bah.) 12,74, 7. Cunninghamová (USA) 13,01, 8. Andersonová (Jam.) 13,24.
Disk: 1. Allmanová (USA) 68,98, 2. Pudenzová (Něm.) 66,86, 3. Pérezová (Kuba) 65,72, 4. Perkovičová (Chorv.) 65,01, 5. Caová (Portug.) 63,93, 6. Kaurová (Indie) 63,70, 7. Lawrencová (Jam.) 62,12, 8. Steinackerová (Něm.) 62,02.

Rozběhy a kvalifikace:

Muži
400 m - semifinále: 1. James (Gren.) 43,88.
Kladivo: 1. Nowicki (Pol.) 79,78.

Ženy
200 m (vítr +0,7 m/s): 1. Mbomaová (Nam.) 22,11; semifinále (+0,3 m/s): 1. Thompsonová-Herahová (Jam.) 21,66,
1 500 m: 1. Kipyegonová (Keňa) 4:01,40, ...13. Mäki 4:04,55, 22. Mezuliáníková 4:05,49 - postoupily do semifinále, 41. Vrzalová (všechny ČR) 4:19,46 - nepostoupila do semifinále.
Tyč: 1. mj. Bradshawová (Brit.) 555, ...23. Maláčová (ČR) 440 - nepostoupila do finále.
400 m př. - semifinále: 1. McLaughlinová (USA) 53,03.

Autoři: ,

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat