Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Český lezec Ondra je bez medaile, rozhodl poslední dohmat Rakušana

Lezec Ondra v boulderingu ztratil, před závěrečnou částí je šestý na LOH 2020. (5. srpna 2021) foto:  Michal Sváček, MAFRA

Drama do poslední chvíle skončilo velkým smutkem. Lezec Adam Ondra měl na dosah olympijskou medaili, dokonce mohl brát i zlato. Poslední kroky posledního závodníka však obrátily pořadí úplně naruby a na českého reprezentanta zbylo až šesté místo. Ondra doplatil na neúspěšné vystoupení v boulderingu. V olympijské premiéře sportovního lezení získal zlato Alberto Ginés ze Španělska.
  11:56aktualizováno  15:36

Finále lezecké soutěže končilo velkým sportovním i matematickým rébusem. Vzhledem k tomu, že o pořadí rozhoduje součin umístění ve třech dílčích disciplínách, nebylo do poslední chvíle vůbec nic jisté.

Česká medailová naděje Adam Ondra šla do finiše v nelehké pozici. Čtvrté místo v lezení na rychlost a šesté v boulderingu znamenalo vysoký součin 24. Další násobení se rovnalo konci medailových nadějí.

Ondra potřeboval závěrečné lezení na obtížnost vyhrát.

A k tomu ještě bylo záhodno, aby lezci z čelních pozic ztráceli.

Závod k tomuto scénáři dlouho směřoval. Před vystoupením posledního lezce Schuberta byl Ondra v disciplíně první, celkově druhý, stále se součinem 24. Pokud by Rakušan v obtížnosti skončil druhý, znásobil by součin do té doby vedoucímu Ginésovi a katapultoval ke zlatu českého závodníka.

Schubert postupoval stěnou pomalu, ale s rozvahou. Překonal všechny soupeře, Ondra byl vteřinu virtuálně první, ale pak Rakušan dohmátl jako jediný až na úplný vrchol.

A skóre se dramaticky přepočítalo. Ondra svých 24 bodů vynásobil dvěma, čímž klesl na konečné šesté místo.

S osobním rekordem v rychlosti byl čtvrtý

Sportovní lezení se poprvé a naposledy na olympiádě koná jako kombinace tří velmi odlišných disciplín. V Paříži 2024 se už sporty oddělí lezení na rychlost jako samostatná disciplína. Letos se konal trojboj, který českému favoritovi nepřál.

Do finále vstoupil osmadvacetiletý Ondra čtvrtým místem v lezení na rychlost. Start mu ulehčilo odstoupení čtvrtfinálového soupeře Bassy Mawema z Francie, který se v úterní kvalifikaci zranil.

Adam Ondra bojuje o medaile, v lezení na rychlost byl čtvrtý na LOH 2020 (5....

Ondra tak zahájil soutěž sám, časem 7,44 si vylepšil osobní rekord o dvě setiny. V semifinále Ondra nestačil na Ginés ze Španělska, ale oslavil čas 7,03 sekundy. V souboji o třetí místo v disciplíně prohrál s Mickaëlem Mawemem, ale ještě si polepšil na 6,86.

Zklamání přišlo v boulderingu

Bouldering se pro českého zástupce od začátku nevyvíjel dobře. První stanoviště pět lezců zdolalo na první pokus, zatímco Ondrovi v závěru sklouzla noha a bodoval až napodruhé.

Lezec Ondra, v boji o medaile ztrácí na LOH 2020. (5. srpna 2021)
Lezec Ondra, v boji o medaile ztrácí na LOH 2020. (5. srpna 2021)

Druhý boulder dokončil pouze Američan Coleman, dalších pět lezců získalo aspoň zónu. Jen Ondra nebodoval vůbec. Po úvodním skoku se ani jednou nedokázal udržet v úchytu a opakovaně ze stěny padal.

Třetí cestu úspěšně nedokončil nikdo. Ondra se dostal nejdál ze všech, ale poslední krok k závěrečnému chytu se mu nepodařil.

Radost pod střechou vystřídal smutek

Ondrovy šance na medaili byly po boulderingu malé, ale český lezec se dál pral. Lezení na obtížnost je jeho nejlepší disciplína, a tak se pokusil závod zachránit. Soustředěným výkonem vylezl až téměř k finálnímu úchytu. Spadl těsně pod vrcholem, ale byla na něm vidět spokojenost.

Naděje trvala až do posledního lezce, ale pak se vydal na stěnu Schubert. Rakušan si po nepovedeném lezení na rychlost zachránil závod - sám získal bronz. Rozhodl také o triumfu Ginése, stříbro přihrál Nathanielu Colemanovi z USA. A Ondrovi přivodil velký smutek.

XXXII. letní olympijské hry v Tokiu

Sportovní lezení

Muži: 1. Ginés (Šp.) 28 (1x7x4), 2. Coleman (USA) 30 (6x1x5), 3. Schubert (Rak.) 35 (7x5x1), 4. Narasaki (Jap.) 36 (2x3x6), 5. M. Mawem (Fr.) 42 (3x2x7), 6. Ondra (ČR) 48 (4x6x2), 7. Duffy (USA) 60 (5x4x3), 8. B. Mawem - nenastoupil.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat