2. listopadu 2007 15:49 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Alonso odchází od McLarenu

Fernando Alonso | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fernando Alonso | foto: ČTK

MADRID Boj o pozici týmové jedničky u McLarenu skončil. Dvojnásobný mistr světa ve formuli jedna Fernando Alonso McLaren britskou stáj opustil poté, co se s jejím šéfem Dennisem dohodl na předčasném ukončení smlouvy bez jakékoliv finanční kompenzace.

"Fernando už není v McLarenu, je to potvrzeno. Může pro příští sezonu podepsat smlouvu s jakýmkoliv týmem," uvedl Alonsův manažer García Abad. "Dohodli jsme se, že pro obě strany bude nejlepším řešením vzájemný vztah ukončit," uvedl McLaren v tiskové zprávě.

Španělský pilot do britského týmu přišel z Renaultu, ale nedočkal se jasné pozice týmové jedničky a musel se vypořádat s tvrdou konkurencí britského nováčka Lewise Hamiltona. Vztahy v McLarenu měly k ideálu daleko a Alonso opakovaně vyjádřil svou touhu po odchodu, i když mu zbývaly ještě dva roky smlouvy.

"Už jako malý kluk jsem chtěl jezdit za McLaren, ale někdy věci v životě nefungují. Pořád věřím, že je McLaren skvělý tým," uvedl v oficiálním prohlášení Alonso.

Ke spokojenosti měl v bývalém týmu daleko. "Není tajemstvím, že jsem se tady nikdy necítil opravdu doma," svěřil se. V některých chvílích, především v závěru sezony, už pracovaly emoce. "Vím, že se objevily spekulace o favorizování někoho v rámci našeho týmu a lidé v zápalu boje řeknou spoustu věcí, ale nakonec jsem vždycky dostal stejnou šanci zvítězit," dodal.

Dennis ve čtvrtek prohlašoval, že Alonsa uvolní jen do soukromého týmu, čímž by vypadli ze hry zájemci z Renaultu, Toyoty a Hondy. Podle slov Alonsova manažera ale může být konečná dohoda jiná. Podle španělské agentury EFE hledání nového angažmá Alonsovi potrvá minimálně tři až čtyři týdny. Šéf McLarenu mu popřál hodně štěstí. "Je to skvělý pilot, ale z nějakého důvodu spojení stáje Vodafone McLaren Mercedes a Fernanda nefungovalo. Nakonec jsme se dostali do stádia, kdy nikdo z nás nenašel cestu kupředu," uvedl.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz