Alonso vyhrál v Monze

15:31
Monza (Itálie) - Vítězem Velké ceny Itálie formule 1 se stal mistr světa Španěl Fernando Alonso před svým kolegou z týmu McLaren Britem Lewisem Hamiltonem, který tak dál vede průběžné pořadí. Alonso však snížil jeho náskok už na tři body. Ve zbytku sezony, v níž zbývá odjet čtyři závody, se nejspíš o titulu rozhodne mezi nimi, protože jejich rivalové opět o něco ztratili.

Fernando Alonso ve svém McLarenu foto: ČTK

Třetí v Monze dojel s odstupem 27 sekund Fin Kimi Räikkönen s ferrari a stejná pozice mu patří i celkově. Alespoň trochu potěšil 120 tisíc fanoušků v hledišti, za Hamiltonem ale zaostává už o 18 bodů.

"Domácí" závod vůbec nevyšel druhému jezdci italské stáje Brazilci Felipemu Massovi. Po kolizi s Hamiltonem v první zatáčce po startu musel do depa a závod pro něj kvůli technickým potížím skončil už po deseti kolech. Vítěz předchozí Grand Prix Turecka tak přišel o průběžnou třetí příčku, na kterou ztrácí pět bodů. Na Hamiltona mu schází už 23 bodů. McLarenu, který se musí stále bránit podezření ze zneužití nelegálně získaných tajných materiálů o monopostu konkurenčního Ferrari, vyšel třináctý závod sezony dokonale. Jeho jezdci ovládli už sobotní kvalifikaci a dnes si dojeli pro čtvrtý "double" v letošním roce.

Hamilton sice v úvodu čelil útoku Massy, který se na chvíli prosmýkl na druhé místo, ale britský nováček získal vzápětí svou pozici zpět. V prvním kole narušila závod nehoda Davida Coultharda, kterému upadlo přední křídlo a skončil v bariéře. Na trať vyjel zpomalovací vůz a znovu se začalo závodit až v sedmém okruhu.

Po odstoupení Massy se na předních příčkách nic dramatického nedělo. Jen Polák Robert Kubica prožil horkou chvilku, když mechanikům spadl jeho monopost BMW-Sauber na zem ještě před výměnou pneumatik a výsledkem bylo velké zdržení. Kubica se však dokázal vrátit na páté místo za týmového kolegu Němce Nicka Heidfelda.

Alonso si dojel pro devatenácté vítězství v kariéře v poklidu s náskokem šesti sekund. Další krok k zisku třetího titulu za sebou se pokusí udělat za týden v belgickém Spa.

Výsledky:
1. Alonso (Šp./McLaren-Mercedes) 1:18:37,806 hod. (prům. rychlost: 234,047 km/h), 2. Hamilton (Brit./McLaren-Mercedes) -6,062, 3. Räikkönen (Fin./Ferrari) -27,325, 4. Heidfeld (Něm./BMW-Sauber) -56,562, 5. Kubica (Pol./BMW-Sauber) -1:00,558, 6. Rosberg (Něm./Williams) -1:05,810, 7. Kovalainen (Fin./Renault) -1:06,751, 8. Button (Brit./Honda) -1:12,168, 9. Webber (Austr./Red Bull) -1:15,879, 10. Barrichello (Braz./Honda) -1:16,958.