Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Alonso zablokoval Hamiltona a vyhrál

Sport

  21:08
BUDAPEŠŤ - Dvojnásobný světový šampion Fernando Alonso vybojoval první místo na startu Velké ceny Maďarska. Pomohl si ale značně kontroverzním manévrem. V závěru závodu si prodloužil zastávku v depu a zdržel týmového kolegu z McLarenu Brita Lewise Hamiltona.

Fernando Alonso foto: ČTK

Na popud představitelů McLarenu se kontroverzním momentem začali zabývat závodní komisaři. Alonso naopak po výjezdu z boxů předstihl lídra šampionátu o 107 tisícin sekundy. Oba jezdci McLarenu, o jejichž vzájemné nevraživosti se už delší
dobu spekuluje, odstartují v neděli z první řady následováni Němcem Nickem Heidfeldem ze stáje BMW-Sauber. Čtvrté místo dnes na Hungaroringu vybojoval
Kimi Räikkönen s ferrari.

Televizní záběry ukázaly, že Alonso během čekání v boxech sledoval očima svého fyzioterapeuta a čekal na pokyn. Za jeho spolupracovníkem posléze přišel s kamenným výrazem ve tváři šéf stáje Ron Dennis. Ihned po skončení kvalifikace vyrazil s týmovým manažerem Davem Ryanem za komisaři, kteří si oba muže později pozvali k dalšímu vyšetřování.

Podle některých zpráv Dennis osobně odvedl fyzioterapeuta Fabrizia Borru k funkcionářům mezinárodní federace FIA. I když měl Alonso volnou cestu k výjezdu, čekal podle všeho na pokyn od Borry, až uplyne dost času, aby zhatil Hamiltonovu snahu o nejrychlejší čas.

Alonso tvrdil, že dostal pokyn od vedení McLarenu zůstat déle v depu. "Zeptejte se jich. Já vždy sleduji průběh zastávky v boxech přes vysílačku. Oni propočítávají a hledají mezery, já jen řídím auto a jsem připraven odjet hned, jak jsou obuté pneumatiky," uvedl Španěl, který si před časem stěžoval, že tým preferuje nováčka v seriálu Hamiltona. Dnes se dočkal teprve druhého letošního vítězství v kvalifikaci.

Hamilton si postěžoval, že přišel o šanci získat čtvrtou pole position v sezoně. Když dostal zprávu, že před ním zajel do depa Alonso, záměrně zpomalil, aby nemusel čekat. "Ale z nějakého důvodu tam pořád byl. Nevím proč. K tomu se nedá moc říct, sami jste viděli, co se stalo. Žádá si to vysvětlení a určitě se na to týmu zeptám," řekl britský objev sezony s tím, že naštvaný není.

Autoři: ,