Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ANALÝZA: O božích mlýnech Matury a neklidu mezi českými skokany

Sport

  16:30
OSLO/PRAHA - Patrný neklid, ovlivňující do značné míry v průběhu celé sezony atmosféru v české reprezentaci ve skoku na lyžích, vyústil při světovém šampionátu v Oslu v roztržku. Skokan Jan Matura poté, co ho trenér David Jiroutek nepostavil do závodu jednotlivců na středním můstku, si sevřen pocitem křivdy na ruku napsal "Boží mlýny melou" a při závodě družstev nápis ukázal do kamer. Čímž způsobil poprask.

Jan Matura foto: Reuters

Nebylo složité uhodnout, komu výmluvný vzkaz poslal. Jistě, Jiroutkovi. Zkušený Matura, jenž v sezoně prožíval velké dny (třeba čtvrté místo na Světovém poháru v Japonsku), ale také skromnější (poněkud unavené výkony před šampionátem), zkrátka předpokládal, že do kvarteta vyvolených pro závod patří.

Jiroutek však byl opačného mínění. Na Maturovo gesto však odpověděl v klidu: "Mám tu pět skokanů, skákat mohli jen čtyři. Za svým rozhodnutím si stojím," pravil. V tom mu je třeba dát za pravdu. Reprezentačním trenérem je on a do sestavy mu nemá kdo mluvit. A navíc, volbu s přidělením onoho jediného smutného žolíka vskutku neměl jednoduchou.

Hlubší podtext vzplanutí
Že se v závodě představí Janda s Koudelkou, bylo zřejmé, Hlava se zase vytáhl v kvalifikaci, takže se rozhodovalo mezi Sedlákem a Maturou. Jiroutek se tedy nakonec rozhodl, že rozesmutní, a tím nechtěně zároveň i rozvášní druhého z nich. Budiž, připusťme i jeho volbu. Důvody Maturova vzplanutí ale mají zcela jistě hlubší podtext. Nejspíš souvisí s někdy poněkud nešikovným Jiroutkovým jednáním se skokany.

Jan Matura

Proslýchá se, že občas neumí říkat věci zpříma, na rovinu. Čímž si zadělává na problémy. Už před sezonou nedokázal smysluplně vysvětlit nejúspěšnějšímu skokanovi na olympiádě ve Vancouveru Antonínu Hájkovi, proč s ním nepočítá pro začátek letní Grand Prix. Z reprezentace celkem nepochopitelně zprvu vyřadil bez přijatelného argumentu i Jakuba Jandu. Rozladěný bývalý vítěz Světového poháru poté dokonce prohlásil, že ztratil v Jiroutka důvěru.

V Oslu trenér jednal znovu poněkud nešikovně, Maturovi oznámil, že skákat nebude, protože byl prý z Čechů v tréninku nejhorší. Což nebyla pravda... Jiroutek ví o skocích na lyžích bezpochyby hodně. Opomíjet by ale neměl budování vzájemné důvěry se skokany a slušelo by se nejspíš, kdyby do své práce ve zvýšené míře zapojil i více psychologie. Pod můstky se povídá, že někteří reprezentanti trenéra příliš neberou, což ostatně potvrdila i eskalace napětí kolem Jana Matury.

Vskutku nepříliš veselá realita. Již dnes čeká skokany kvalifikace pro závod na velkém můstku. Jan Matura příležitost tentokrát dostane. Smaže si tedy onen nápis ze svých dlaní? "Co se stalo, je neomluvitelné, nevyprchá to ze mě," prohlásil...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!