25. dubna 2010 15:08 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

ANALÝZA: Tenistky potřebují vyzrát, aby mohly myslet na finále Fed Cupu

Zklamaná Petra Kvitová s koučem Petrem Pálou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zklamaná Petra Kvitová s koučem Petrem Pálou. | foto: Reuters

ŘÍM/PRAHA Podruhé za sebou hrály české tenistky semifinále Fed Cupu a znovu zůstaly před branami boje o titul. Oba zápasy mají jedno společné, ať již to byla loňská porážka v téměř vyhraném utkání s Američankami, nebo jasná prohra v Itálii. Hráčkám kapitána Petra Pály chybí více fedcupových i turnajových zkušeností.

Do Itálie jely české hráčky jako outsiderky a prohra na antukovém kurtu Foro Italico není ostudou, ač nezískaly v prvních třech zápasech ani set. Lucie Hradecká i Petra Kvitová ale ukázaly, že mají potenciál i odvahu hrát výborné zápasy, jen příliš chybují.

ROZHODNUTO: Pennettaová smetla Kvitovou a Italky jsou ve finále Fed Cupu - VÍCE ČTĚTE ZDE!

Obě Italky, Flavia Pennettaová i Francesca Schiavoneová, jsou hráčkami světové dvacítky a na kurtu ukázaly přehled a taktickou vyspělost. K tomu jim pomohly zkušenosti z turnajů WTA i z Fed Cupu. Jen pro srovnání: trio Lucie Šafářová, Kvitová a Hradecká dohromady odehrálo 23 zápasů v týmové soutěži, jen Schiavoneová o 12 více.

"Italky mají sebevědomí a v důležitých chvílích, i když se třeba Pennettaové nedařilo, tak se vzchopí a odehraje důležitý míč," uvedl bývalý fedcupový a daviscupový kapitán František Pála v České televizi. Výhodou českého výběru do budoucna může být vyrovnanost hráček do dvouher.

Petra Kvitová.

Navíc k Šafářové, Kvitové a Hradecké by se mohla vrátit i Iveta Benešová, nebo třeba Barbora Záhlavová-Strýcová. U všech ale platí to samé - chybí více herních zkušeností. Český ženský tenis bezpochyby postrádá hráčku světové desítky, kterou byla dříve Nicole Vaidišová, která letos ukončila kariéru. Kapitán Pála tak musí doufat, že brzy vyroste další hvězda.

O velkém finále si tenistky musí nechat jen zdát. V historii samostatné republiky ještě o titul nikdy nehrály. A bez zkušeností z Fed Cupu a velkých zápasů do něj nedojdou. Cestu ukazují tenisté, Tomáš Berdych i Radek Štěpánek umějí porazit světová esa, což se ukázalo při jejich cestě do finále Davisova poháru.

Lucie Šafářová

Při losu dalšího ročníku Fed Cupu budou české tenistky potřebovat i štěstí, aby nehrály baráž. V prvním kole by totiž mohly narazit i na Belgičanky a Justine Heninová s Kim Clijstersovou by byly těžko k poražení.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz