Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

ANKETA Bude Berdych nejlepším tenistou, který nikdy nevyhrál grandslam?

Sport

  6:00
PRAHA - V pondělí ráno ukončil český tenista Tomáš Berdych spolupráci s chorvatským superkoučem Goranem Ivaniševičem. Kdo jej povede dále, je otázkou, fanoušci a experti si kladou ještě jednu: může někdy rodák z Valašského Meziříčí vyhrát grandslamový turnaj?

Tomáš Berdych. foto: Reuters

Letos dvaatřicetiletý Berdych došel na všech čtyřech grandslamech minimálně do semifinále, ve Wimbledonu hrál před sedmi lety dokonce finále. Tehdy se mluvilo o tom, že se definitivně probil mezi elitu a že je jen otázkou času, kdy se stane grandslamovým šampionem.

S Ivaniševičem skončil. Zažil jsem lepší časy, vysvětlil rozhodnutí Berdych

Realita?

Berdych se blíží k tisícovce odehraných zápasů na okruhu. Dosud nasbíral 604 výher, přesto na vavřín z turnajů „Velké čtyřky“ stále čeká.

„Hru i potenciál na to, aby na těchto podnicích vyhrál, má. Ale musí tomu věřit on sám. Ne veřejnost, já nebo vy, ale on. Jakmile tomu začne věřit, má šanci,“ pronesl na rozloučenou Ivaniševič, který se vysněného triumfu ve Wimbledonu dočkal v roce 2001 v devětadvaceti letech.

V počtu výher na okruhu ATP jej během vzájemné spolupráce Berdych předstihl (Ivaniševič vyhrál 599 zápas§ů). Dokonce má i lepší procent vyhraných duelů (65,86% ku 64,27%).

Ostatně v tomto ohledu má Berdych aktuálně navrch nad Chorvatem Marinem Čiličem (64,74%), i Stanem Wawrinkou (63,73%). Co tyto hráče spojuje? Oba dokázali grandslamový turnaj v éře Rogera Federera, Rafy Nadala, Novaka Djokoviče i Andyho Murrayho stejně jako Argentinec Juan Martin del Potro (70,97%) vyhrát.

Ivaniševič: Zkusili jsme všechno, ale došlo to do fáze, že už jsem nedokázal pomoci

Ani jeden z této trojice – Čilič, Wawrinka, del Potro – nemá přitom na grandslamech tak vyrovnanou bilanci jako Berdych, prvně jmenovaný je „nejhorší“ na French Open a Wimbledonu (max. čtvrtfinále), druhý taktéž na londýnské trávě (čtvrtfinále), Argentinec pak na Australian Open (čtvrtfinále).

Ostatně také v procentuální bilanci vyhraných zápasů na čtyřech nejvýznamnějších podnicích sezony je na tom Berdych lépe než dva z této trojice – Čilič a del Potro.

Sečteno a podtrženo, pouze Španěl David Ferrer má na okruhu ATP více vyhraných zápasů (701) než dlouholetá česká jednička, aniž by ovládl grandslamový turnaj.

Budou jednou po koncích svých kariér soupeřit o nelichotivý titul „Nejlepší hráč, který nikdy nevyhrál grandslam“, nebo se tomuto srovnání zvládne Berdych ještě vyhnout?

Anketa

Kdo je nejlepší hráč, který dosud nikdy nevybojoval grandslamový titul ve dvouhře?

Tomáš Berdych 119
David Ferrer 67
Tim Henman 5
někdo jiný 18