Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Antuka v Madridu zmodrá. Tenisové hvězdy jsou proti

US Open

  12:08
MADRID/PRAHA - Změní se červená jednou provždy v modrou? O víkendu startuje turnaj v Madridu a antuka se tam vůbec poprvé v historii převlékne do barvy nebe. Nejlepší tenisty světa přitom děsí jen pomyšlení na to, že se z experimentu může stát nová a dlouhotrvající tradice.

Modrá antuka foto: Reprofoto

S nápadem přišel už před třemi lety Ion Tiriac, někdejší vítěz čtyřhry na Roland Garros (1970) a nyní miliardář a majitel madridského podniku. "Pravidla přece neříkají, jakou barvu má kurt mít. Tohle je budoucnost a já věřím, že ji postupem času všichni přijmou jako prospěšnou. Každá revoluční změna je totiž krokem do neznáma," řekl tehdy známý tenisový promotér. Loni v prosinci pak potvrdil, že doba testování a diskuzí s tenisovými asociacemi i federacemi je u konce. Jeho novince už nestojí nic v cestě.

Proč se ale rozhodl změnit osvědčenou tradici? Vedlo ho k tomu hned několik důvodů. Modrou totiž užívá i generální sponzor turnaje, nová barva pomůže Madrid Open zviditelnit mezi ostatními antukovými podniky a na modrém podkladu je prý lépe vidět míček při televizních přenosech.

"Podle studií jde až o patnáctiprocentní pokrok. Přiznejme si, že jsme na penězích z televizních práv závislí. Nejsme otroci, ale šanci na zlepšení přenosů si nesmíme nechat proklouznout mezi prsty. Jsem přesvědčen, že to fanoušci přijmou s nadšením," bránil své rozhodnutí Tiriac v televizní stanici CNN.

U nejlepších tenistů však pochopení nenašel. Světová jedničce Novaku Djokovičovi nejvíc vadí, že se elitních hráčů na modrou antuku nikdo neptal. "Mluvil jsem i s ostatními tenisty a nikdo s tím nesouhlasí. Nikdy jsem na modré antuce nehrál a nelíbí se mi, že její zvláštnosti poznám až během turnajových zápasů. Chápu, že organizátoři bojují o finance, ale zaráží mě, že se uskuteční podobná změna a tenistů se nikdo nezeptá na jejich názor. Změny mi nevadí, ale rád bych měl pocit, že záleží i na tom, co si myslím," vysvětluje Srb.

Pořadatelé oponují, že obarvením zrníček antuky se její herní vlastnosti nemění. Aby měli úplnou jistotu, nechali povrch testovat bývalými i současnými úspěšnými tenisty. Mezi hráči se ale proslýchá, že modrá antuka je  o něco rychlejší a tvrdší než ta červená. Organizátoři navíc připomínají, že na modré se často hrají i turnaje na tvrdých podkladech včetně prestižních Australian Open a US Open.

Jenže názor mezi elitou zůstává stejný. Ani šampionka newyorského grandslamu z roku 2005 Samantha Stosurová není modrou antukou nadšená. "Dvorce v Madridu jsou v mizerném stavu a modrá to nezachrání. Nijak mě netěší ani představa, že budu celá špinavá od modré a ne od červené," zuřila osmadvacetiletá Australanka.

Nadal: Tahle změna pomůže jen pořadatelům

Antukovému králi Rafaelu Nadalovi se zase nelíbí, že jde o experiment, který má pomoci pořadatelům turnaje ve španělském hlavní městě k penězům. "Nelíbí se mi to. V celé Evropě se hraje na červené antuce, jen v Madridu musí být modrá. Najednou se uprostřed antukové sezony změní na týden barva povrchu. To je velký zásah. Přitom tenhle turnaj má dostatečnou tradici a je oblíbený mezi nejlepšími hráči i hráčkami. Nepotřebuje lákat tímto způsobem. Takhle si pomůžou jen pořadatelé, jen jim to vyhovuje," zlobí se šestinásobný vítěz French Open.

Svého velkého rivala brání i držitel rekordních šestnácti grandslamových titulů Roger Federer. "Rafa bojuje proti antuce na největším turnaji v jeho rodné zemi. Nezdá se vám, že je něco špatně? Zaráží nás, že musíme hrát na povrchu, který nechceme," přidává se s kritikou legendární Švýcar. Mírnější byl při kritice naopak Brit Andy Murray. "Někdy je míček na antuce opravdu špatně vidět a občas je změna opravdu bránou k lepším časům. Jen to načasování asi není nejmoudřejší," přiznává svěřenec Ivana Lendla.

Palce největších tenisových osobností současnosti většinou ukazují směrem dolů, ale premiéru modré antuky tím už neodvrátí. Jestli vydrží i do dalších let, o tom ale rozhodne až úspěch či neúspěch nového povrchu v Madridu. "Každá změna má své zastánce i odpůrce. Přesto věříme, že samotný turnaj proběhne bez problémů a bude atraktivnější než kdy dřív," doufá ředitel turnaje Manolo Santana.

Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor
Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor

Jak už jistě víte, rádi využíváme různé příležitosti ke společným oslavám. A Mezinárodní den dětí byl přesně takovou ideální záminkou, abychom se...