Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav

Arsenal i Manchester jsou v osmifinále Ligy mistrů

22:44
PRAHA - Anglické velkokluby postoupily do jarního osmifinále Ligy mistrů. Manchester dnes v posledním kole základních skupin prohrával doma s Benfikou Lisabon, ale dokázal otočit skóre na 3:1, Arsenal si i bez zraněných Thierryho Henryho a Tomáše Rosického zajistil postup bezbrankovou remízou v Portu.

Fredrik Ljungberg z Arsenalu (v červeném) uniká obraně Porta foto: AFP

Do hry dnes zasáhli v základních sestavách čtyři čeští fotbalisté a Jiří Jarošík v
dresu Celtiku Glasgow skóroval.

Manchester si v průběhu prvního poločasu komplikoval své plány na postup, protože prohrával doma s Benfikou Lisabon po trefě Nélsona z dvaceti metrů 0:1. Těsně před odchodem do kabin ale dostal svého soupeře pod ohromný tlak a Vidič stačil vyrovnat, čímž strhl postupové úvahy na stranu pozdějších vítězů.

Navíc nátlaková hra domácích pokračovala i po přestávce, a když Giggs po hodině hry zajistil Manchesteru náskok, osud utkání i postupové otazníky byly vyřešeny; po třetím gólu Sahy se pak zápas už pouze dohrával.

Benfica přesto zcela s prázdnou neodjela, na jaře si zahraje alespoň v Poháru UEFA. Svěřenci trenéra Alexe Fergusona nakonec celou skupinu vyhráli, protože Celtic Glasgow s Jiřím Jarošíkem v základní sestavě svůj zápas v Kodani prohrál 1:3, přičemž český fotbalista vstřelil jediný gól skotského klubu.

Z postupu se radují také v klubu Tomáše Rosického. V sestavě Arsenalu sice český reprezentační kapitán kvůli zranění stejně jako Thierry Henry chyběl, ale 'Kanonýři' si postupovou bezbrankovou remízu uhlídali.

Oba týmy se v Portu podle očekávání nepouštěly do žádné ofenzivní války, domácí byli alespoň střelecky produktivnější a v druhém poločase dokonce nastřelili tyč.

Nakonec ale mohl zápas skončit jakýmkoli výsledkem a oba týmy by šly dál,
protože CSKA Moskva v Hamburku po dvou inkasovaných gólech v závěru prohrál
2:3. Také ruský klub se tak musí spokojit s tím, že na jaře bude hrát pouze Pohár UEFA. V sestavě domácích, kteří získali první body v soutěži, odehrál 83 minut David Jarolím.

Nečekané vyvrcholení měly postupové boje ve skupině H, kde si to o druhé místo rozdaly na dálku Lille a AEK Atény. Nakonec se radoval francouzský klub, které překvapivě vyhrál na hřišti již dříve postupujícího AC Milán 2:0. V černo-červeném dresu poraženého týmu odehrál celý zápas Marek Jankulovski. AEK Atény sice srdnatým výkonem dokázaly dotáhnout k remíze 2:2 svůj duel na stadionu Anderlechtu Brusel, jehož branku hájil Daniel Zítka, ale to jim už na postup nestačilo.

Ve skupině E měly Real Madrid a Lyon postup do osmifinále zajištěn již dříve, stejně jako byl jistý postup Steauy Bukurešť do Poháru UEFA. Real ale remízu 2:2 na půdě Dynama Kyjev uhájil až díky dvěma trefám Brazilce Ronalda v posledních minutách utkání. Remízou skončil také druhý duel ve skupině, Lyon hrál doma 1:1 se Steauou Bukurešť.