Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Australské finále: Nadal vs. Federer

Sport

  14:03aktualizováno  15:43
MELBOURNE/PRAHA - Myslíte si, že jste v tenise již viděli vše? Kdepak! Dnešní neuvěřitelné bitvě v semifinále Australian Open mezi Rafael Nadalem a Fernandem Verdaskem může v historii tenisu konkurovat snad jen loňské finále Wimbledonu mezi Federer a Nadalem. A jelikož úchvatnou španělskou bitvu dnes vyhrál Nadal 6:7, 6:4, 7:6, 6:7 a 6:4, finále snů dvou nejlepších tenistů světa se uskuteční také v Austrálii.

Plné soustředění Rafaela Nadala. foto: ČTK

ON-LINE PŘENOS Z FINÁLE AUSTRALIAN OPEN - ZDE! Přispívejte již nyní do diskuze svými názory.

Těžko se po takovém zápase hledají přirovnání, těžko se vyhýbá superlativům. Semifinálová bitva Australian Open mezi světovou jedničkou Rafaelem Nadalem a patnáctkou Fernandem Verdascem nabídla bez přehánění jeden z nejkrásnějších zápasů tenisové historie. Na australském grandslamu dokonce ten nejdelší všech dob - oba tenisté strávili na kurtu těžko uvěřitelných 5 hodin a 14 minut. Na konci týdne, který je na nejmenším kontinentu světa nejteplejším za posledních 100 let.

Oba levorucí tenisté prostě předvedli nabité patnáctitisícové aréně Roda Lavera reklamu na tenis. Velká část publika poslední pátý set prostála, po každém gamu otřásal ochozy ohlušující potlesk.

SESTŘIH UTKÁNÍ NADAL-VERDASKO ZDE:
 


A to i přesto, že na vyrovnanou bitvu by tento duel před začátkem tipovali fanoušci asi jen stěží. Verdasco podlehl Nadalovi ve všech šesti předchozích vzájemných zápasech, sebral mu všehovšudy jeden set. Španělský býk navíc neztratil set ani letos na Australian Open. Vše změnil již první dnešní set, který trval téměř hodinu a čtvrt a rodák z Madridu Verdasco jej vyhrál 7:6.

Jako první ztratil vlastní servis až ve 12 gamu druhého dějiství právě Verdasco a bylo srovnáno. Další dva sety pro sebe shodně urvali oba tenisté v tie-breacích, nejprve Nadal, po něm Verdasco. Bylo jasno - bitva titánů bude mít páté a rozhodující pokračování. Na obou hráčích byla již zjevná únava, přesto byl Verdasco schopen servírovat rychlostí až 220 km/h, ubíjet soupeře dělovým a přesným forhandem a Nadal dobíhat neskutečné míčky.

Za stavu 4:5 šel starší z obou tenistů - Verdasco - na podání. Rychle i díky dvojchybě prohrával 0:40 a zdálo se být rozhodnuto. Ale bijec, kterému fandila větší část publika, se zvedl a najednou to bylo 30:40. Jenže... ouha - další dvojchyba spustila na jedné straně vlnu obrovské radosti, na druhé ani ne tak smutek, jako rozčarování. Verdasco udělal za celý zápas 4 dvojchyby, z toho hned dvě v rozhodujícím gamu. Dlouho stál na koncové čáře a nevěřícně koukal do své lóže.

Ostudu však neudělal a řečí čísel si zasloužil být vítězem. Na kurtu byl on tím útočnějším, on tím, kdo diktoval tempo zápasu. Důkaz? Neuvěřitelných 95 vítězných míčů! Na takový počet se někdy skvělý tenista nedostane ani za 3 zápasy. Do finále ale nakonec postoupila světová jednička Rafael Nadal, který si poprvé zahraje o titul na Australian Open.

Proti němu bude bezesporu odpočatější Roger Federer, který bude naopak usilovat o svůj 4. australský titul a celkové 14. grandslam v kariéře, kterým by se vyrovnal legendárnímu Petu Samprasovi. Povede se mu to? Nebo se Nadal vzchopí k další epické tenisové bitvě s vítězným koncem? Čtenáři Sportreport.cz budou moct být u toho - v neděli 31. ledna jsme pro vás připravili on-line přenos z australského finále. Začátek je v 9.30 našeho času. Nenechte si ujít zápas, který ať dopadne jakkoliv, vstoupí do tenisové historie. 

SEMIFINÁLE AUSTRALIAN OPEN:
RAFAEL NADAL (1.) - FERNANDO VERDASCO 6:7 (4:7), 6:4, 7:6 (7:2), 6:7 (1:7), 6:4.

STATISTIKY:
První podáni: 74% / 61%
Esa: 12 / 15
Dvojchyby: 3 / 4
Vítězné míče: 52 / 95!
Nevynucené chyby: 25 / 76
Využití brejkbolů: 4/20 - 2/4
Vítězné míče na síti: 16/23 - 33/51
Získané body celkem: 193 / 192

Autoři:

Okresní stavební bytové družstvo Mladá Boleslav
Samostatná/ný účetní

Okresní stavební bytové družstvo Mladá Boleslav
Středočeský kraj