26. listopadu 2008 13:42 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

BALCO dál likviduje americké hvězdy

Barry Bonds při úspěšném odpalu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barry Bonds při úspěšném odpalu. | foto: Jeff ChiuČTK

PRAHA Dopingová obluda s názvem BALCO opět vystrčila rohy. Největší dopingový skandál historie amerického sportu, na nějž už mimo jiné doplatily atletické hvězdy Marion Jonesová a Tim Montgomery, doléhá i na americkou ikonu, baseballistu Barryho Bondse.

Slavnému pálkaři, který představuje pro zámořské publikum nejznámější postavu aféry kolem kalifornské laboratoře BALCO, která klientům dodávala steroidy, hrozí dvouapůlletý trest odnětí svobody.

Na začátku března bude Bonds stát před soudem za to, že v roce 2003 lhal při výslechu pod přísahou federálním vyšetřovatelům, což je stejný prohřešek, za jaký putovala za mříže i Marion Jonesová.

Bonds, sedminásobný nejužitečnější hráč Národní ligy a muž, který v minulé sezoně překonal "nejsvatější" americký rekord v počtu nechytatelných odpalů v kariéře (762), se k případu nevyjadřuje, nicméně jeho právníci napadli obvinění u federálního soudu. Dosáhli ale jen toho, že soudkyně Susan Illstonová zrušila tři z celkových patnácti obvinění.

Případ BALCO ale ovlivňuje dění i v atletickém světě. Poté co z vězení promluvil pro televizi HBO Tim Montgomery, jenž si za podvody a drogy odpykává devítiletý trest odnětí svobody, že si pomáhal zakázanými látkami už před olympiádou v Sydney, hrozí Američanům, že přijdou i o zlato ze štafety na 4x100 metrů.

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) už zahájil vyšetřování. "Používal jsem testosteron a růstový hormon," přiznal Montgomery. Dalšími členy štafety byli Maurice Greene, John Drummond a Bernard Williams. Všechny atlety vyzval MOV k dobrovolnému odevzdání medaile. Zbylé tři štafety USA z her v Sydney (4x400 metrů mužů, 4x100 a 4x400 metrů žen) už byly kvůli dopingu dodatečně diskvalifikovány.

Martin Prachař

Autor

Martin Prachařmartin.prachar@lidovky.czČlánky

ZE ŽIVOTA: Je druhé dítě velká změna?
ZE ŽIVOTA: Je druhé dítě velká změna?

jak jste zvládli druhé dítě? Jak moc velká změna to je? A ruku na srdce,” lituje”někdo? Mám strach, sbych jednou nelitovala, ze jsem druhé dítě neměla, než měla…

Najdete na Lidovky.cz