Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

BALCO dál likviduje americké hvězdy

Sport

  13:42
PRAHA - Dopingová obluda s názvem BALCO opět vystrčila rohy. Největší dopingový skandál historie amerického sportu, na nějž už mimo jiné doplatily atletické hvězdy Marion Jonesová a Tim Montgomery, doléhá i na americkou ikonu, baseballistu Barryho Bondse.

Barry Bonds při úspěšném odpalu. foto: Jeff ChiuČTK

Slavnému pálkaři, který představuje pro zámořské publikum nejznámější postavu aféry kolem kalifornské laboratoře BALCO, která klientům dodávala steroidy, hrozí dvouapůlletý trest odnětí svobody.

Na začátku března bude Bonds stát před soudem za to, že v roce 2003 lhal při výslechu pod přísahou federálním vyšetřovatelům, což je stejný prohřešek, za jaký putovala za mříže i Marion Jonesová.

Bonds, sedminásobný nejužitečnější hráč Národní ligy a muž, který v minulé sezoně překonal "nejsvatější" americký rekord v počtu nechytatelných odpalů v kariéře (762), se k případu nevyjadřuje, nicméně jeho právníci napadli obvinění u federálního soudu. Dosáhli ale jen toho, že soudkyně Susan Illstonová zrušila tři z celkových patnácti obvinění.

Případ BALCO ale ovlivňuje dění i v atletickém světě. Poté co z vězení promluvil pro televizi HBO Tim Montgomery, jenž si za podvody a drogy odpykává devítiletý trest odnětí svobody, že si pomáhal zakázanými látkami už před olympiádou v Sydney, hrozí Američanům, že přijdou i o zlato ze štafety na 4x100 metrů.

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) už zahájil vyšetřování. "Používal jsem testosteron a růstový hormon," přiznal Montgomery. Dalšími členy štafety byli Maurice Greene, John Drummond a Bernard Williams. Všechny atlety vyzval MOV k dobrovolnému odevzdání medaile. Zbylé tři štafety USA z her v Sydney (4x400 metrů mužů, 4x100 a 4x400 metrů žen) už byly kvůli dopingu dodatečně diskvalifikovány.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat