Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Baráž DC: Berdycha a spol. čeká Rumunsko

Davis Cup

  11:16aktualizováno  13:29
LONDÝN - Čeští tenisté se v baráži o Světovou skupinu Davisova poháru utkají s Rumunskem, které bude mít výhodu domácího prostředí. Rozhodl o tom los v Londýně. Baráž je na programu 16. až 18. září.

Tomáš Berdych. foto: ČTK

Svěřenci kapitána Jaroslava Navrátila dostali za soupeře nejvýše postavený nenasazený celek, Rumuni ovšem v posledních letech spíše vzpomínají na dřívější úspěšnější časy. Jedničkou je aktuálně 64. hráč žebříčku ATP Victor Hanescu, v týmu figuruje také deblista Horia Tecau, který v posledních dvou letech dvakrát došel až do finále čtyřhry ve Wimbledonu. Další Rumuni jsou až ve druhé stovce světového pořadí - Andrian Ungur na 155. místě a Viktor Crivoi na 195. příčce.

LOS BARÁŽE

Rumunsko - ČR, Rusko - Brazílie, Izrael - Kanada, Jihoafrická republika - Chorvatsko, Chile - Itálie, Japonsko - Indie, Belgie - Rakousko, Austrálie - Švýcarsko.

Navrátil byl s losem spokojen, jeho tým se vyhnul nepříjemné cestě do Brazílie i souboji s nebezpečnou Austrálii. "Brazílie venku by byla určitě nejtěžší, do Rumunska to máme kousek. Myslím, že los je příjemný," řekl kapitán ČTK. "Rumunsko je vyrovnaný tým v čele s Haneskem. Mají vynikajícího deblistu, který byl ve finále Wimbledonu, ale pořád si myslím, že mají slabinu v podobě druhého hráče. Přes něj bychom měli udělat body," uvedl.

Očekává, že Rumuni pravděpodobně zvolí antukový povrch. Hrát by se mělo v tenisovém centru v Bukurešti. "Na všech daviscupových zápasech tam bývá plno, takže se dá čekat bouřlivé prostředí. Ale kluci jsou zvyklí na všelijaké prostředí a věřím, že to zvládnou," prohlásil Navrátil. "Musíme se dobře připravit, nic nepodcenit a soustředit se na to, abychom Rumuny jakýmkoliv způsobem porazili. Doufám, že budeme kompletní," dodal kapitán.

Česká jednička Tomáš Berdych se zatím s Haneskem utkal na okruhu ATP jednou, před třemi lety ho porazil ve Wimbledonu ve čtyřech setech. S Ungurem ani Crivoiem ještě nehrál. Radek Štěpánek má s Haneskem bilanci 3:1, dvakrát ho porazil v loňském roce. Na Crivoie ani Ungura rovněž dosud nenarazil. S Rumunskem se čeští tenisté naposledy utkali před deseti lety, kdy v Prostějově zvítězili těsně 3:2. Ze současného výběru tehdy nehrál nikdo. V historické bilanci vede Československo a nástupnická ČR 3:1 na zápasy.

Navrátilovi svěřenci spadli do baráže po březnové domácí porážce 2:3 v prvním kole Světové skupiny s Kazachstánem. O udržení museli Češi naposledy bojovat v září 2007, kdy si v Praze poradili 3:2 se Švýcarskem v čele s tehdejší světovou jedničkou Rogerem Federerem.

Autor: