Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka

Barážové drama se šťastným koncem. Futsalisté po penaltách udolali Chorvatsko a postupují na MS

ČR - Chorvatsko, odveta baráže o postup na mistrovství světa ve futsalu, 10. listopadu 2020 v Brně. Hráči ČR se radují z vítězství. foto: ČTK

Brno - Čeští futsalisté počtvrté v historii postoupili na mistrovství světa. Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna v dramatické odvetě baráže s favorizovaným Chorvatskem v Brně zvítězili 6:5 v penaltovém rozstřelu. Zápas i po prodloužení skončil 2:2 stejně jako úvodní střetnutí v Zadaru.
  20:25aktualizováno  20:39

Chorvaté v hale Vodova začali lépe a ve čtvrté minutě je poslal do vedení bývalý sparťan Novak, už za tři minuty však odpověděl Holý. V 17. minutě vstřelil druhou branku hostů Matoševič, ale 36 sekund před pauzou srovnal Záruba tečovanou ranou.

Vyrovnaná bitva pokračovala i po změně stran. Češi měli štěstí v 31. minutě, kdy zahodil obrovskou šanci Perič a zblízka před odkrytou brankou třikrát trefil tyčku. Domácí brankář Vahala i jeho protějšek Primič předvedli několik dobrých zákroků a skóre se už v normální hrací době nezměnilo.

ČR - Chorvatsko, odveta baráže o postup na mistrovství světa ve futsalu, 10....

V první části prodloužení byli aktivnější Chorvaté, v jejich největší příležitosti ve 42. minutě selhal Marinovič. Druhá pětiminutovka byla taktičtější a opatrnější z obou stran.

Těsný penaltový rozstřel rozhodla až osmá série. Na české straně své pokusy neproměnili Záruba s Křivánkem, z chorvatských exekutorů selhali Kanjuh, Horvat a Matoševič, které vychytal Vahala.

Světový šampionát v Litvě se původně měl uskutečnit letos, ale kvůli koronavirové pandemii byl přeložen na příští rok. Česká futsalová reprezentace nejlepšího výsledku na MS dosáhla v roce 2012 v Thajsku, kde došla do osmifinále. Na poslední turnaj před čtyřmi lety v Kolumbii se Neumannův výběr nekvalifikoval.

Odvetné utkání baráže o postup na MS futsalistů v Brně:

ČR - Chorvatsko 2:2 po prodl. (2:2, 2:2), na penalty 6:5

Branky: 7. Holý, 20. Záruba - 4. Novak, 17. Matoševič. Penalty proměnili: Koudelka, Vnuk, Holý, Seidler, Slováček, Vokoun - Marinovič, Jelovčič, Suton, Perič, Djuraš. Neproměnili: Záruba, Křivánek - Kanjuh, Horvat, Matoševič. První zápas: 2:2, postoupila ČR.

Sestava ČR: Vahala (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Baran, Vokoun, Křivánek, Seidler, Holý, Janovský, Vnuk. Trenér: Neumann.