Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Barošovo gesto šokovalo i Le Pena

Sport

  11:20
PAŘÍŽ - Milan Baroš čelí kritice kvůli gestu, které ukázal na protihráče tmavé pleti. Český útočník v Lyonu si v blízkosti obránce Stéphana Mbiy ucpává nos a mává rukou před nosem, jako by rozháněl nepříjemný zápach. Nad gestem se pozastavil i krajně pravicový francouzský politik Jeana-Marie Le Pen, Baroš jakékoliv obvinění z rasismu popírá.

Gesta Milana Baroše pobouřila nejen francouzskou fotbalovou veřejnost. foto: Canal +

Za Baroše se postavil i jeho klub, incidentem se bude zabývat disciplinární komise. Baroše tyto informace rozhořčily.  "Je to hloupé nařčení, kterému vůbec nerozumím. Bylo to běžné fotbalové gesto, které nemělo s rasismem nic společného," řekl Baroš a doplnil, že xenofobní názory ani náhodou nepatří do jeho života. "Vždyť většina hráčů v naší kabině je také tmavé pleti a jsem s nimi kamarád, nemáme žádné problémy," prohlásil Baroš.

Milan Baroš na televizním záznamu. ZDE

Lyon dnes v komuniké uvedl, že Baroš poté, co ho Mbia velmi těsně bránil, mu chtěl dát najevo, že neumí říct francouzsky "zapomeň na mě a dopřej mi kyslík". Klub napsal, že Baroš se Mbiovi omlouvá, pokud ho jeho gesto šokovalo, a ujišťuje ho o své upřímnosti a úctě. "Olympique se k Barošovi v jeho postoji proti rasismu připojuje," uvádí se v komuniké, podle něhož český hráč vždy odmítal jakékoli projevy rasismu ve sportu i v běžném životě.

Prezident renneského klubu Frédéric de Saint-Sernin ale po zhlédnutí televizních záběrů řekl, že byl šokován, protože jsou "tvrdé, brutální". Oznámil, že požádal šéfa francouzské ligy Frédérika Thirieze, aby informoval disciplinární komisi, která podle něj oba hráče nepochybně vyslechne. Podle Saint-Sernina se Mbia nechtěl k incidentu vyjadřovat, řekl prý jen, že si s Barošem nic neřekli.

Incident se dostal na přetřes i během rozhovoru prezidentského kandidáta Jeana-Marie Le Pena v televizi LCI. Na otázku, zda ho takové chování šokuje, krajně pravicový politik, který je často obviňován z rasismu, odpověděl: "Ano, není to moc elegantní."

Autoři: ,