Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Basketbalistky Brna i USK na úvod EL prohrály

Sport

  20:13
BRNO - Basketbalistky týmu Frisco Brno vstoupily do Evropské ligy prohrou s favorizovaným Spartakem Moskva 70:87. Mladý celek Brňanek sice mnohem zkušenějším soupeřkám statečně vzdoroval, srážely jej ale chyby v obraně a nepřesná koncovka při zakončení z tříbodového prostoru.

Vlevo je Jelena Škerovičová z Moskvy, vpravo Jasmine Thomasová z Brna foto: ČTK

"Spartak má kvalitní tým, složený z vynikajících světových hráček. Ovšem dnes příliš neoslnily. My jsme soupeřkám cestu k vítězství umožnili ve druhém poločase velmi špatnou obranou," uvedl kouč Brňanek Jan Bobrovský.

Jeho svěřenkyně vstoupily do zápasu až nečekaně dobře. Hrály mnohem koncentrovaněji, trpělivě si připravovaly postupné útoky a po pěti minutách vedly 7:2. Jenže chvilkový výpadek je pak o pracně nastřádaný náskok rychle připravil.

Ruský celek zpřesnil kombinaci a využil neorganizované domácí obrany při bránění tříbodových střel. Dvě trojky v těsném sledu zaznamenaly srbské posily Spartaku Milovanovičová s Petrovičovou, které měly velký podíl na desetibodové šňůře svého týmu.

Brňanky se snažily oplácet stejnou mincí, jejich tříbodovým střelám však chyběla přesnost a odražené míče sbíraly v podkošových soubojích s přehledem hráčky Spartaku. Ty další sedmibodovou šňůrou odskočily až na dvanáctibodový rozdíl, v závěru poločasu se ale domácí basketbalistky nadechly k náporu a snížily na 34:38.

Romana Hejdová

"Vždycky v Brně očekávám velmi vyrovnaný zápas, což se potvrdilo v prvním poločase. My jsme o našem vítězství rozhodly až v závěru. Teprve se na začátku sezony sehráváme. Bylo to na naší hře hodně patrné," poznamenala trenérka Spartaku Moskva Pokey Chatmanová.

Po změně stran Brňanky ještě chvíli vzdorovaly, ovšem několik dalších nepřesností potrestal moskevský tým po rychlých protiútocích získáním rozhodujícího náskoku. Závěr se už dohrával v poklidné režii herně vyzrálejšího ruského týmu.

"Výsledek je trochu krutý. Nebo spíše rozdíl ve skóre je hodně velký. Sice stále říkám, že máme mladý tým, jsem shovívavý a hráčky omlouvám, ale nemohu omluvit to, že nebojují. Když začaly bojovat na konci druhé čtvrtiny, tak mělo utkání zcela jiný říz," uvedl Bobrovský. "Nemáme družstvo, které by vyhrávalo tím, že bude chodit po hřišti a vyhrávat chytrostí. Pokud zapojíme srdíčko, tak můžeme uhrát nějaké výsledky," dodal brněnský kouč.

Utkání 1. kola Evropské ligy basketbalistek

Frisco Brno - Spartak Moskva 70:87 (14:19, 34:38, 51:65)
Nejvíce bodů: Abdiová 14, Thomasová, Hanušová a Pecková všechny 12 - Petrovičová 18, Milovanovičová 17, Beljakovová 15.

Rozhodčí: Mogulkoc (Tur.), Spendl (Slovin.), Williams (Wal.). Trestné hody: 19/11 - 14/13. Fauly: 13:20. Trojky: 1:6. Diváci: 660.

Basketbalistky USK začaly Evropskou ligu prohrou 51:63 v Bourges

Pražankám se nevydařil vstup do zápasu, po šesti minutách svěřenkyně trenéra Lubora Blažka prohrávaly už 6:17. Přes aktivní obranu Bourges se navíc český tým špatně prosazoval z perimetru, a tak se o většinu bodů první čtvrtky postaraly podkošové hráčky Miltonová-Jonesová a Burgrová, která se v létě vrátila do USK právě z Bourges.

Francouzský celek tak rychle získal dvanáctibodový náskok, který si udržoval. USK sice od konce první čtvrtiny hru vyrovnal, ale nedařilo se mu snižovat ztrátu na soupeře. Třetí část zastihla oba týmy ve střelecké mizérii, pět minut USK dokonce nedal ani bod. Ztráta tak narostla na 17 bodů. V závěru čtvrtiny sice Elhotová trojkou vykřesala naději, když snížila na deset bodů, ale Bourges vždy dokázalo zareagovat.

V poslední desetiminutovce se přesto povedlo pražskému celku zaútočit. Po sérii 12:2 to bylo jen o pět bodů a vypadalo to na drama. Bourges však neznervóznilo a Kaltsiduová pěti rychlými body vrátila Francouzkám dvouciferný náskok, čímž rozhodla o výhře.

Utkání 1. kola Evropské ligy basketbalistek

Bourges - ZVVZ USK Praha 63:51 (24:12, 38:26, 50:36)
Nejvíce bodů: Dumercová 15, Kaltsiduová 12, Kublinová 11 - Miltonová-Jonesová 20, Montaňanaová 10, Elhotová a Vítečková po 7.

Fauly: 17:17. Trestné hody: 16/13 - 11/7. Trojky: 6:2. Diváci: 2000.

Autor: