Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Basketbalistky Brna porazily Bourges 72:58

Sport

  21:48
BRNO - Výborný výkon v závěrečné čtvrtině utkání zajistil basketbalistkám Gambrinusu Sika Brno v pátém kole Evropské ligy vítězství nad francouzským celkem Bourges 72:58. Brňanky zůstaly v čele skupiny B a jsou jediným týmem bez porážky.

Eva Vítečková z Gambrinusu Brno (vpravo) se snaží obejít Catherine Melainovou z francouzského týmu Bourges Basket foto: Igor ŠefrČTK

Brňanky měly raketový nástup a po přesných střelách Machové, Vítečkové a Američanky Miltonové rychle získaly dvanáctibodový náskok 15:3. Francouzky působily proti rychle a agresivně hrající brněnské obraně dost bezradně a hlavně zápolily s přesností v koncovce, na kterou neměly mnoho času.

Většinu akcí se hostující tým snažil dohrávat až pod koš, kde se však nedokázal prosadit. Pivotky Ngoyisaová z Konga i Godinová měly vychýlenou mušku a z tříbodového prostoru se za celý úvodní poločas odhodlaly hráčky Bourges jen k třem nepřesným pokusům.

Střelba se však postupem času přestala dařit i českým mistryním a Bourges začalo z jejich náskoku ukrajovat. Po třinácti minutách už Brno vedlo pouze o čtyři body 23:19.

V kritických chvílích vzala vývoj zápasu do svých rukou Machová, která proměněnými tříbodovými koši vrátila svým spoluhráčkám klid. Střeleckou jistotu hledala i opora Miltonová, která z deseti střel pouze třikrát trefila koš.

Ani po přestávce se Brňanky nevyvarovaly útlumu. V průběhu čtyř minut hráčky Bourges po dvou tříbodových koších Lotyšky Jekabsoneové otočily stav a poprvé v utkání vedly 37:34. Salesová s Vítečkovou vrátily domácímu družstvu pětibodový náskok, Francouzky však příležitost ke zvratu nechtěly pustit.

Rozehrála se i Melainová, jež měla podíl na posledním snížení na 43:44.  Závěrečná čtvrtina se ale už odehrála pod taktovkou brněnského týmu, který zpřesnil obranu i kombinaci, navíc se začalo v koncovce dařit i Miltonové. Francouzky se sice ještě
pokoušely o zvrat, v závěru už ale postrádaly přesnost z třetí čtvrtiny.

"Po velmi dobrém začátku a získání dvanáctibodového náskoku jsme se začali porážet sami. Soupeřky jsme nechali dotáhnout napřijatelný rozdíl. Vůbec se nám  nedařila střelba, hlavně z podkošového prostoru," řekl po utkání kouč Brňanek Jan Bobrovský.

"Trápila se Miltonová, Veselá, Kováčová i další hráčky. Ve druhém poločase jsme už střelbu zlepšili, hlavně když se nám podařilo odskočit na devítibodový rozdíl," dodal trenér vítězek. 

Francouzský trenér Pierre Vincent byl navzdory porážce s výkonem svých svěřenkyň spokojen. "Hlavně po změně stran jsme hráli dobře nejen v obraně, ale i v útoku. Dobře jsme stříleli a tím otočili výsledek. Bohužel nám ale koncentrace nevydržela, v
závěru už jsme nestačili se silami," dodal francouzský kouč.

Autor: