Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Basketbalistky prohrály s Francií

Sport

  22:05
SAO PAULO - Českým hráčkám nevyšla odveta s Francií za porážku ze základní skupiny. V prodloužení prohrály 78:79 úvodní duel ve skupině o páté až osmé místo na mistrovství světa. Na turnaji skončí nejlépe sedmé. Posledním soupeřem bude v pátek poražený z utkání mezi Španělskem a Litvou.

Česká basketbalistka Ivana Večeřová. foto: Andre PennerČTK

V úvodu zápasu vzala režii do svých rukou kapitánka českého týmu Hana Machová, která k úspěšné trojce přidala další dva body. Francouzky se ale rychle vrátily do hry a dlouho se na obou stranách přelévalo skóre. I když po sedmi minutách Francie vedla 15:13, závěr první čtvrtiny zvládl navzdory několika ztrátám míčů při rozehrávce lépe český tým a získal náskok 20:17.

Stejně jako ve čtvrtfinále s Brazílií potkal české basketbalistky opět hned v úvodu druhé čtvrtiny střelecký výpadek. Francouzky toho využily k sedmibodové šňůře, po níž ve 14. minutě už opět vedly 24:20. Tentokrát se české hráčky dostaly z krize mnohem dříve. Pomohla jim k tomu i úspěšná trojka Machové, po níž snížily náskok soupeřek na rozdíl jednoho bodu. V závěru poločasu český tým zpřesnil obranu, nedával Francouzkám čas k připravení střeleckých pozic. Zlepšení se odrazilo postupně v získání sedmibodového náskoku před poločasem.

Další výpadek potkal české basketbalistky hned po změně stran, kdy se jejich koncovka změnila v trápení. Často si předávaly míč jako horký brambor, spoluhráčky zůstávaly bez pohybu a rozehrávačkám neulehčovaly situaci. Francouzky situaci využily k bodové šňůře 12:2 a otočení stavu. Trápení ukončil až koš Pavlíčkové, po kterém se český tým částečně uklidnil.

V urputné bitvě se českým hráčkám opět přestala dařit koncovka. Agresivní a dotěrná obrana ve francouzském podání byla pro český tým obtížnou překážkou. V závěru ale vytáhly české basketbalistky svou hlavní zbraň, kterou byla bojovnost a vymazaly devítibodový náskok soupeřek. Po dvou trojkách Vítečkové necelé čtyři minuty před koncem se podařilo vyrovnat na 63:63.

Závěrečné drama v normálním čase nerozhodlo. Po trestných hodech Machové 51 sekund před koncem vedl český tým 69:66, sedm vteřin před koncem ale Gillespieová trojkou vyrovnala. V poslední sekundě se pokusila Machová o průnik pod koš, v houštině soupeřek ale míč obroučkou neprolétl. Prodloužení přineslo oboustranně nervózní a opatrnou hru. Ještě 35 sekund před koncem po koši Kulichové vedly české hráčky 77:76, soupeřky ale ještě otočily a vedly o dva body. V poslední sekundě po průniku Klimešové míč skákal na obroučce, ale nepropadl jí. Faulovaná Klimešová neproměnila hned první trestný hod a tím bylo po naději na případné další prodloužení.

Autor: