Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

Basketbalové drama. Češi proti Dánsku bojovali o vítězství až do samého konce

Souboj v utkání Česka s Dánskem foto: ČTK

Pardubice - Čeští basketbalisté vyhráli na úvod kvalifikace mistrovství Evropy v Pardubicích nad Dánskem 75:71. V prvním vystoupení po zářijovém historickém úspěchu v podobě šestého místa na mistrovství světa v Číně vedli až o 12 bodů, ale uhájit vítězství museli v dramatické koncovce. Nejlepším střelcem vítězů byl se 17 body Jaromír Bohačík.
  22:13

Utkání skupiny C kvalifikace o postup na ME 2021 basketbalistů v Pardubicích:

ČESKO - Dánsko 75:71 (19:20, 49:42, 59:49)
Nejvíce bodů:
Bohačík 17, Peterka a Kříž po 14 - Lundberg 20, Gilling 11, Larsen 10. Fauly: 18:18. Trestné hody: 14/9 - 13/8. Trojky: 8:9. Doskoky: 43:40.

Belgie - Litva 86:65.

Tým Ronena Ginzburga hraje s jistotou účasti na šampionátu, protože bude v září 2021 hostit jednu ze základních skupin v pražské O2 areně. V dalším duelu se představí v pondělí od 18:30 ve Vilniusu proti Litvě.

Ginzburgův tým neměl z nominované čtrnáctky na dvojzápas na dvanáctičlenné soupisce pro první duel zraněného pivota Patrika Audu a nováčka Radka Farského. Premiéru v nové roli kapitána si odbyl Vojtěch Hruban, protože Pavel Pumprla po MS ukončil reprezentační kariéru. Luboš Kovář v národním týmu debutoval.

Dánové v úvodu unikli do vedení 5:0 a české fanoušky v pardubické hale, zaplněné 3820 diváky, rozjásal jako první trojkou Šiřina. Přetahovanou o vedení strhl český tým na svou stranu v závěru prvního poločasu, kdy unikl do té doby na největší sedmibodový rozdíl v utkání a vedl 49:42.

Basketbalová kvalifikace ME: Česko - Dánsko (Bohačík)
Trenér českých basketbalistů Ronen Ginzburg

Z české strany se o to starali hlavně Peterka, Bohačík a Kříž, kteří za poločas překonali desetibodovou hranici. Z dánského mužstva stihl 15 bodů za úvodní dvacetiminutovku Lundberg.

Hned na startu třetí čtvrtiny Češi získali dvanáctibodový náskok. V této části hry ale kralovaly obrany a fanoušci viděli z českých rukou jen deset bodů a z dánských sedm. Dánové závěr zápasu zdramatizovali a 23 sekund před koncem při úspěšné trojce faulovaný Gilling snížil 71:73. Výsledek ale pojistil dvěma trestnými hody Hruban.