28. dubna 2010 7:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Basketbalový zázrak: Partizan vyhrál ztracené finále Jadranské ligy

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Dušan Kečman se stává legendou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dušan Kečman se stává legendou. | foto: Reuters

PRAHA Že je nejlepší a nejnapínavější basketbalovou soutěží světa zámořská NBA. Po finále letošního ročníku Jadranské ligy mezi Partizanem Bělehrad a Cibonou Záhřeb s tímto názorem u fanoušků obou klubů příliš neuspějete. V závěrečných šesti desetinách duelu totiž padly dvě trojky, z výhry 75:74 se nakonec mohl se spoluhráči z Partizanu radovat i český talent Jan Veselý.

Jadranskou ligu (používá se i název Adriatická) hrají basketbalové kluby ze států bývalé Jugoslávie - Srbska, Chorvatska, Bosny a Hercegoviny, Černé hory a Slovinska. Nejúspěšnějším celkem soutěže je srbský Partizan Bělehrad.

Ten si dokráčel ke čtvrtému titulu letos, přestože základní část vyhrála Cibona Záhřeb. S tou se také klub, jehož barvy hájí český talent Jan Veselý, utkal ve finále play off v Záhřebu před 16 tisíci fanoušků.

ZÁVĚR FINÁLE PARTIZAN 75:74 CIBONA:

A vrchol soutěže nabídl skutečně parádní a nesmírně vyrovnanou basketbalovou podívanou až do závěrečného klaksonu. Po něm se o slabší nátury musel jistě pokoušet infarkt. Nevěříte? Tři vteřiny před koncem za stavu 72:71 zahrával Američan v barvách Partizanu Lawrence Roberts dvě šestky.

Jenže ani jednu neproměnil a když následné rychlé rozehrávce nedokázal zabránit ani Veselý (nejlepší nahrávač svého týmu ve finále), domácí Marko Tomas 0,6 vteřiny před koncem trojkou zajistil svému celku vedení 74:72. V té chvíli si on i celá hala myslela, že zároveň i vítězství.

Dušan Kečman se raduje s Lawrencem Robertsem.

Také se již všichni hráči Cibony nahrnuli na plochu a začali slavit. Jenže sudí je vyhnali zase pryč a nechali rozehrát Partizan. Domácí bránění pod návalem euforie odflákli, míč se ihned po rozehrávce dostal do rukou Dušana Kečmana, který se závěrečným klaksonem hodil míč z vlastní půle na koš.

K šoku plné haly i hráčů domácího celku se míč odrazil od desky a zapadl do obroučky - 75:74 pro Partizan. Konec! S oslavami tak začali hosté, nic nepomohly ani protesty hráčů i trenérů Cibony. Otřepané sportovní klišé, že je třeba hrát až do úplného konce, se tentokrát beze všech pochybností potvrdilo.

  • 0Diskuse
Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky