Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bauer a spol. může překvapit ve štafetě. Češi věří, že se správně zapíšou

Sport

  18:58
WHISTLER/PRAHA - O štafetě lyžařů se v českém táboře tentokrát mlčí. Anebo přesněji, našlapuje pěkně potichu. S výjimkou Bauera totiž reprezentanti neprožívají zrovna sezonu snů, takže jejich touhy nejsou tak optimistické jako v letech minulých.

Závod ve sprintu dvojic mužů na OH. Český reprezentant Martin Koukal uprostřed foto: ČTK

"Momentálně nejezdíme tak, abychom si dávali ambice jako dřív," pravil realisticky trenér Miroslav Petrásek. "Pojedeme v klidu obranu o šesté místo. Když se to povede, budeme strašně spokojený." Na posledním mistrovství světa (Liberec 2009) i olympiádě (Turín 2006) se neustále omílala slova o jasné medailové šanci. Jenže zmíněné sny se v obou případech změnily v blamáž.

VANCOUVER ON-LINE

V Turíně štafetu pohřbil manažer týmu Květoslav Žalčík, když v nepochopitelném zkratu na poslední úsek namísto Milana Šperla napsal Dušana Kožíška, kterého pak trenéři na poslední chvíli sehnali zcela nepřipraveného. Medaile se pak změnila v deváté místo. "Nejspíš mě asi znovu požádají, abych i tady šel nahlásit jména kluků pro štafetu. Raději si je tentokrát nechám zkontrolovat," pravil Žalčík s hořkým úsměvem.

Loni v Liberci se dostavil ještě chmurnější propadák v podobě 12. místa. I tehdy se před šampionátem spřádaly medailové sny. Naděje štafety škrtl pro změnu už na prvním úseku Martin Jakš. Padla na něj nevídaná "deka" a zbývající tři lyžaři už neměli šanci ohromnou ztrátu dohnat.

Lukáš Bauer ve skiatlonu (číslo 3).

Právě Jakš bude štafetu rozjíždět i dnes... Petrásek si však paralelu s Libercem raději připouštět nechce. "Věřím, že Martin štafetu tentokrát rozjede dobře," zůstává Petrásek v klidu. "Je pravda, že když jsme v minulých letech patřili mezi favority, dopadli jsme zle. Teď žádné extra ambice nemáme, takže..." nadhodil zajímavou vizi... Druhý klasický a zpravidla klíčový úsek pojede tradičně Bauer, třetí Šperl nebo Magál a finiš, stejně jako loni, Koukal.

Ženy, které čeká štafeta o den později, řešily poněkud jiný problém. Původně ji totiž neměly vůbec jet, protože do nominace se vešly pouze tři. "Přemýšleli jsme dokonce o tom, jestli by nás nemohla doplnit nějaká biatlonistka," spřádala plány nejlepší česká lyžařka Kamila Rajdlová. Do nominace se ale nakonec dodatečně dostala i čtvrtá lyžařka Eva Skalníková.

Pohříchu ale onemocněla zánětem nosohltanu a v minulých dnech polykala antibiotika. Takže kdo ví, jestli nakonec trenér žen Jiří Šimůnek nezaloví skutečně v biatlonových vodách.

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...