22. listopadu 2008 14:12 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Bauer doběhl v úvodním závodu SP devátý

Bauer obhajuje trofej. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bauer obhajuje trofej. | foto: ČTK

Gällivare Obhájce celkového vítězství Lukáš Bauer skončil v úvodním závodu Světového poháru v běhu na lyžích ve švédském Gällivare na trati 15 km volnou technikou na devátém místě. Vyhrál domácí Marcus Hellner o 1,4 sekundy před Italem Pietrem Pillerem Cottrerem.

Třetí byl Nor Petter Northug, který na vítěze nabral manko 6,9 sekundy. Švédové dnes slavili před domácím publikem double, neboť v závodu na 10 km žen volnou technikou vyhrála Charlotte Kallaová.

Bauer figuroval po prvním mezičasu v takřka shodném času jako Dušan Kožíšek na osmé pozici. Zatímco specialista na sprinty začal v dalším průběhu na špičku trochu ztrácet, Bauer se i v dalších kilometrech držel kolem sedmého místa. Od začátku závodu kraloval Rus Alexander Legkov před Vincentem Vittozem z Francie, překvapivě trochu ztráceli Norové a Němci.

Zhruba na sedmém kilometru se dostal do čela závodu Piller Cottrer, loni celkově třetí muž v SP. Bauer na něho ztrácel asi 17 sekund a pohyboval se kolem desátého místa průběžného pořadí. Kupředu se posouval Martin Jakš, jenž měl na českou běžeckou hvězdu v polovině závodu manko přibližně tři sekundy.

Za polovinou závodu se odstupy mezi běžci začaly zvětšovat, na špici zůstával asi tři kilometry před cílem Cottrer. Dopředu se posunuli Norové Northug a Tore Ruud Hofstad i Němec Tom Reichelt, naopak Legkov odpadl.

Cottrer vedl před domácím Hellnerem, Bauerova ztráta se navyšovala už skoro na půl minuty, což v aktuálním pořadí znamenalo na posledním mezičasu necelé tři kilometry před cílem dvanáctou pozici.

Český závodník v závěru ale ještě dokázal zrychlit a vešel se mezi elitní desítku se ztrátou 29,7 sekundy na vítěze. Sezonu tak začal solidně, neboť závody volnou technikou mu nevyhovují tolik jako klasika. Jakš skončil pětadvacátý, o dvě místa za ním bodoval také Kožíšek. Milan Šperl, Martin Koukal a Jiří Magál se do třicítky nevešli.

Výsledky: Muži - 15 km volnou technikou: 1. Hellner (Švéd.) 32:35,2, 2. Cottrer (It.) -1,4, 3. Northug (Nor.) -6,9, 4. Reichelt (Něm.) -14,9, 5. Hofstad (Nor.) -15,0, 6. Vittoz (Fr.) -19,1, 7. Livers (Švýc.) -22,3, 8. Olsson (Švéd.) -25,6, 9. Bauer (ČR) -29,7, 10.

Filbrich (Něm.) -30,5, ...25. Jakš -50,4, 27. Kožíšek -53,4, 38. Šperl -1:07,9, 49. Koukal -1:32,9, 50. Magál (všichni ČR) -1:33,0.

alf ura

ČTK

Slavíme Světový den štěstí: Tipy na radostnější život
Slavíme Světový den štěstí: Tipy na radostnější život

Na 20. března připadá Světový den štěstí. A tak vám přinášíme pár tipů na to, jak si do svého života nějaké to štěstíčko přivolat. Žádné talismany, čtyřlístky nebo zaručené rituály. Hlavní podmínkou stálého štěstí je naše vnitřní vyrovnanost. Jak jí dosáhnout, nám poradí už stovky let staré jógové spisy.

Najdete na Lidovky.cz