Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bauer: Něco mě brzdí, ale co?

Sport

  12:55
PRAHA - Před citelným mrazem a vlezlou mlhou se včera Lukáš Bauer chránil ve Vesci dokonale. Návrat nedávných problémů s průduškami by totiž vyvolal v souvislosti se světovým šampionátem už poplach... Tak jak slouží zdraví?

Bauer v Novém Městě. foto: ČTK

Já radši na téma zdraví nic moc říkat nebudu. Protože vždycky, když jsem v minulosti povídal, že jsem zdravý, tak sotva jsem to vyslovil, hned jsem onemocněl... Před odjezdem do Vesce jsem se ještě zastavil ve střešovické nemocnici a pan doktor Pilař stejně jako pak doktor Koldovský mi oznámili, že se můj stav zlepšil, a není prý tudíž nutné zahájit léčení. Trénink nemusím nikterak upravovat, vše by se mělo srovnat samo.

Už se přišlo na to, co vás při Tour de Ski a především pak ve Val di Fiemme trápilo?
Vyšetření ukázalo, že k astmatu došlo kvůli nepříjemné kombinaci chycených průdušek, extrémního mrazu a suchého vzduchu. Všechno se sešlo dohromady. Za normálních podmínek by se to asi nestalo. Profil tratí ve Vesci prý na vás první den zrovna valný dojem nezanechal. Asi vám na nich chybí vaše oblíbená táhlá stoupání...

Na to, abych si tratě oblíbil, potřebuju delší dobu. Všude je to stejné. Když někam přijedete poprvé, tratě se vám nelíbí, lyžař si všímá nepříjemných věcí. Postupem doby ale zjistíte, že to není tak špatné, až si třeba dané místo oblíbíte. V úterý jsem z tratí skutečně nadšený nebyl. Nemám problém s tím, že se nejede někde lesem. Po týdenním volnu jsem měl naplánované lehké lyžování, jenže tady se lehce lyžovat nedá. Kopce jsou tu prudké, a když je chcete objet, tak už jen docela obyčejná jízda dá hodně zabrat. Ve středu už jsem vnímal lepší pocity. Osobně bych ale přivítal víc středních pasáží než tyhle stěny. Ale faktem je, že všichni to budou mít stejné.

Může vám tedy vůbec trénink ve Vesci před šampionátem pomoci?
Jistě, najet si tratě je hodně důležité. Člověk si na nich najde svoje optimální tempo a podle pocitů pochopím, jak se na nich pohybovat... Ostatní přijedou a budou muset hned jet všechny kopce na krev.

Už jste si s trenérem Miroslavem Petráskem vyříkali příběh onoho „zadřeného“ dvacetikilometrového závodu ve Val di Fiemme?
Bavili jsme se o tom. Míra měl určitý názor, ale když ho povídal novinářům, ještě nevěděl, že jsem měl problémy s dýcháním. Myslel si, že jsem se vydal a pak rupnul.

Jak klíčový bude závod v Otepää pro vaši sebedůvěru?
Nemyslím si, že by se moje sebevědomí ocitlo nějak dole. Spíše nejsem úplně spokojen s tím. jak lyžuju. Myslím, že mám na víc, něco mě brzdí a já nevím co. Do Otepää se těším, ale tamější závod nepovažuji před MS za zlomový moment.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!