Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Bauer odstoupil z Tour de Ski, bude se připravovat na olympiádu

Sport

  18:05
Tu možnost naznačoval dávno před startem. "Když budu bojovat o pódium, dojedu až do cíle Tour de Ski. V opačném případě skončím po čtvrté etapě a budu se věnovat přípravě na olympiádu," tvrdil Lukáš Bauer, než vyrazil do Oberhofu. Když český běžec na lyžích po čtyřech závodních dnech viděl výsledky, obří ztrátu a nulovou naději na úspěch, rozhodl se: Končím!

Český běžec na lyžích Lukáš Bauer foto: ČTK

Program Tour letos doznal vinou počasí změn a distanční závody tak střídaly ty rychlostní, Bauerova bolístka. Už v prologu 36letý závodník ztratil přes půl minuty, v obou následujících sprintech se neprobil z kvalifikace a i první distanční etapa Tour v Lenzerheide znamenala ztrátu na nejlepší.

Někdejšímu dvojnásobnému vítězi po ní patřilo až 39. místo a už nesmazatelný odstup 2:18 minuty na norského lídra Martina Johnsruda Sundbyho.

"Není to dobře rozjetý závod," uznal Bauer a po dohodě s reprezentačním trenérem Miroslavem Petráskem se rozhodl do posledních tří etap a finálového martyria na sjezdovce Alpe Cermis nenastoupit. "Není to ono, to asi vidí každý," vzkázal Bauer. "Je to vidět z výsledků jak v prologu, tak ve sprintech. Prostě to není to, co bych měl standardně zajíždět."

Lukaš Bauer: Není to ono, to ví asi každý

Dlouhodobá česká jednička se se zbytkem týmu ještě přesunula do Toblachu, kde v pátek odstartuje maratonská, 35 kilometrů dlouhá etapa do Cortiny d´Ampezzo, až teprve tam padl verdikt. "Nejdůležitější je kvalitně se připravit na olympiádu," zopakoval Bauer. Soči totiž bude jeho posledním startem pod pěti kruhy a na programu je i "jeho" klasická patnáctka intervalově.

"Teď se mi nabízely tři varianty," dodal Bauer. "Tou první bylo pokračovat, druhou okamžitý odjezd domů po patnáctce v Lenzerheide a třetí přejezd s týmem do Toblachu, kde je k dispozici celý realizační tým včetně doktora a fyzioterapeuta, a tam slušně potrénovat." Zvolil tu poslední a domů tak pojede až se startem páteční etapy.

Přitom středeční volná patnáctka s hromadným startem v Lenzerheide, v níž Bauer dojel na 26. místě, ještě zažehla naději. "Výkon nebyl špatný," tvrdil Miroslav Petrásek. "Ale je pravděpodobné, že po odstoupení z Tour, odpočinku a pár dnech tréninku půjdou všechny ukazatele formy nahoru."

Českou jedničkou v hodnocení Tour je Martin Jakš, čtrnáctý muž průběžného pořadí, v ženské Tour patří desáté místo Evě Vrabcové.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!