Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bauer prožil Tour 2008 naruby. I letos na pravidlech tratil

Sport

  10:00
PRAHA - Lukáš Bauer se po návratu z úvodních závodů Světového poháru na severu Evropy dva dny ani jednou nepostavil na lyže. Naposledy se na nich svezl v neděli ve finském Kuusamu, v závěrečném dějství nové minitour nazvané Ruka Triple. Potkala ho v ní zajímavá věc.

Lukáš Bauer. foto: Reuters

V závěrečné etapě zajel sice nejrychlejší čas, ale dekorován nebyl. Na stupně vítězů se postavili Rus Legkov, Švýcar Cologna a Švéd Rickardsson, kteří ve stíhacím závodě na 15 kilometrů volně, v němž se startovalo podle výsledků předchozích závodů, projeli cílovou čarou na prvních třech místech.

Čtěte také

Najednou jako by se vrátily nervózní okamžiky z Tour de Ski z roku 2008, kvůli nimž se Bauer soudí s českým lyžařským svazem. Bauer se tehdy ocitl v naprosto stejné situaci, jen zrcadlově obrácené... Tehdy mu vedení Mezinárodní lyžařské federace (FIS) prvenství odebralo, což Bauer dodnes považuje za křivdu.

Vzpomněl si... "A víte, že mě přesně tohle napadlo, když jsem se dozvěděl, že jsem byl v posledním závodě v Kuusamu nejrychlejší?" přiznal včera. "Z pravidel ale ona nelogičnost, podle níž nevyhrál vítěz, po zmíněné Tour v roce 2008 zmizela. Tenkrát šlo hlavně o to, aby se pravidla neměnila v průběhu jedné soutěže. Což se tehdy evidentně stalo."

Nejlepší český lyžař tak ve Finsku mohl možná i koketovat s myšlenkou, že by se mu pro změnu hodil návrat o dva roky zpět a přiznání výhry... "Poslední den nevyhlašovali nejrychlejšího, ale celkového vítěze etapy, což beru jako docela normální a spravedlivý výklad," připomínal Bauer, jenž si za svůj výkon připsal 50 bodů, tedy poloviční sazbu, kterou bere klasický vítěz závodu.

"Nechci teď nijak srážet svůj výkon, ale já paradoxně využil toho, co jsem dříve napadal... Když budu totiž upřímný, tak moc dobře vím, že Legkov, Cologna a Rickardsson se nesnažili o nejrychlejší čas, ale taktizovali, protože se soustředili na vítězství. Spousta lidí mi gratulovala, že je super zajet nejrychlejší čas. Já ale samozřejmě moc dobře vím, že je cennější projet cílem první než devátý jako já."

Příští štace: Davos
Bauer se od středy začne připravovat doma na Božím Daru, kde se mu nabízejí vynikající sněhové podmínky. "Nechtělo se mi hned zase odjet do světa. Konečně si zase trochu užiju rodinu. Teď se na lyžích zaměřím hlavně na vytrvalost a bohužel na mě čeká i posilovna," usmál se.

Další závod na Bauera čeká 11. prosince v Davosu, pak nejspíš vynechá La Clusaz a představí se až 26. prosince na Carlsbad Ski Sprint v Karlových Varech ve dvojici s Martinem Jakšem. A pak už jej čeká obhajoba na prestižní Tour de Ski (31. prosince – 9. ledna).

Mohlo by vás zajímat