Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Belgičtí tenisté proti Česku nemají co ztratit

Sport

  12:17
BREE/PRAHA - Loni namlsali fanoušky senzačním postupem do finále Davis Cupu, a letos českým tenistům nezbývá nic jiného než zkusit uspokojit velká očekávání.

Štěpánek, Berdych a Hájek (zleva). foto: ČTK

Neuplynuly ani tři měsíce od prohraného finále se Španělskem a začátek cesty za obtížnou obhajobou je tady. Už dnes tým nehrajícího kapitána Jaroslava Navrátila čekají úvodní dvouhry 1. kola zápasu s Belgií.

Fanoušci čekají proti soupeři, který nemá ani jednoho hráče v nejlepší padesátce světového žebříčku, jasnou záležitost. "Vidím to tak 60:40 v náš prospěch. Žebříčkové postavení mluví pro nás, ale to není pokaždé nejdůležitější. Rozhodně soupeře nesmíme ani trochu podcenit," varoval Navrátil.

Včerejší los v belgickém Bree, kde se utkání uskuteční, rozhodl takto: jako první na antuku vyběhne česká dvojka Tomáš Berdych a vyzve tahouna soupeře Oliviera Rochuse. Pak se na kurtu objeví Radek Štěpánek s Xavierem Malissem. Do zítřejší čtyřhry pak Navrátil nominoval Jana Hájka a Lukáše Dlouhého. Dá se ale očekávat, že se belgické dvojici Rochus-Darcis postaví úplně jiný pár. Český kapitán totiž hojně využívá možnosti zamíchat v sobotu nominací a do deblu obvykle posílá Štěpánka s Berdychem, kteří byli až do prosincového finále v Barceloně neporazitelní. Může se ovšem stát, že tenhle taktický tah z Navrátilova repertoáru o víkendu zmizí, protože Štěpánkovi není dobře. "Něco na mě asi leze. Začaly mě docela bolet klouby, takže jsem ve středu radši zvolil odpočinek a ani se nezúčastnil oficiální týmové večeře. Měl jsem zvýšenou teplotu přes 37," přiznal jednatřicetiletý rodák z Karviné.

Jeho stav se nicméně zlepšil a nehrozí, že by dnešní zápas vynechal. "Už jsem v Davis Cupu riskoval hodně a prostě do toho jdu," řekl odhodlaně. I přesto nahnal trenérovi velký strach. "Je pro mě úplně klíčovým hráčem. Když má člověk dva top tenisty a jednomu se něco přihodí, tak to určitě není příjemné," připustil Navrátil.

Belgie–Česko 1. kolo Davis Cupu

 začíná dnes v belgickém Bree, přímý přenos vysílá ČT 2

Program:
Pátek 13.00 Olivier Rochus – Tomáš Berdych, Savier Malisse - Radek Štěpánek
Sobota 14.00 Steve Darcis, Olivier Rochus – Lukáš Dlouhý, Jan Hájek
Neděle 13.30 Olivier Rochus – Radek Štěpánek, Xavier Malisse – Tomáš Berdych

Belgický tým: Olivier Rochus (59. v žebříčku ATP) Mladší a úspěšnější bratr Christopha Rochuse, který bude o víkendu jen náhradníkem. Olivier vyhrál dva turnaje ve dvouhře a tři ve čtyřhře.

Xavier Malisse (88. v žebříčku ATP) Býval považován za největší talent belgického tenisu. V srpnu 2002 mu patřila pozice 22. hráče světa. Vyhrál tři turnaje v singlu a čtyři v deblu.

Steve Darcis (102. v žebříčku ATP) Nejmladší tenista belgického výběru hraje už od pěti let. Předloni v květnu byl 44. hráčem světa a ve stejném roce vyhrál i svůj první turnaj okruhu ATP ve dvouhře.

Český tým:
Tomáš Berdych (25. místo v žebříčku ATP) Bilance v Davisově poháru: dvouhra 13:8, čtyřhra 8:1 Bilance vzájemných zápasů proti belgickým tenistům: Darcis 0:0, O. Rochus 2:2, Ch. Rochus 0:1, Malisse 1:1

Radek Štěpánek (17. místo v žebříčku ATP) Bilance v Davisově poháru: dvouhra 7:7, čtyřhra 7:2 Bilance vzájemných zápasů proti belgickým tenistům: Darcis 1:1, O. Rochus 2:1, Ch. Rochus 1:2, Malisse 3:3

Tématem týdne byl měkký kurt Přitom to není jediný problém, který čeští tenisté v Belgii řeší. Tématem celé přípravy byla podivně měkká antuka plná děr. Jako by na ní domácí chtěli favoritům cestu do čtvrtfinále co nejvíc zkomplikovat. "Přijeli jsme sem vyhrát a těžko se můžeme vymlouvat na to, že kurt není dobře připravený," nehledal výmluvy nehrající kapitán.

Od jeho svěřenců se očekává, že Belgii, která se loni dokázala vrátit do Světové skupiny, porazí. Nejen Navrátil však varuje, že být papírovým favoritem nic neznamená. Ne nadarmo jsou daviscupové zápasy plné překvapení...

"Češi musí vyhrát, což je občas dobré pro tým, když nemá co ztratit," varoval Malisse, který má příznivou zkušenost se Štěpánkem. Českou jedničku porazil začátkem února na turnaji v San Jose.

***