Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Berdych je hrozně předvídatelný. On jenom stojí a neriskuje, mrzí Kodeše

Roland Garros

  8:00
PAŘÍŽ (OD NAŠEHO ZPRAVODAJE) - V chladné Paříži sledoval osmifinále i čtvrtfinále Tomáše Berdycha. „A když jsem ho viděl třeba s Ferrerem, myslel jsem si, že má s Djokovičem větší šanci,“ říkal někdejší wimbledonský šampion Jan Kodeš. Aktuálně nejlepší český tenista však podlehl ve třech setech a jeho slavný předchůdce říkal: „Měl by daleko víc chodit na síť.“

Tomáš Berdych by se měl pokusit hrát aspoň trochu jako Radek Štěpánek. foto: Reuters

Jak se vám celkově líbil Berdychův výkon?
Když jsem ho viděl v těch zápasech předtím, tak jsem si říkal, že hraje dobře. Ale Ferrer hrál dost krátce, Berdych měl čas na údery, tlačil ho, byl pánem na kurtu. Ten, kdo diktuje hru, tak je vždycky ve výhodě. Taky Berdych dobře servíroval, tak jsem si říkal, že šance bude. Ale nakonec nebyla.

Proč?
S Djokovičem se dobře znají. A přijde mi, že on už se Tomáše nebojí. Druhý set sice měl malou zápletku, ale on Tomáše přece jen rozběhá do stran a ten to pak neuběhá. Dokud má Tomáš čas, tak je to dobré, ale když se dostane do takového stavu, že se mu nohy rozutečou... Djokovič na něj hraje kontra míče, což Berdychovi nevyhovuje. Naběhne do rohu, vrací se na střed, dostane to na stejné místo, je to pro něj v pohybu. A já myslím, že je pro něj pohyb pořád trochu handicapem.

Tomáš Berdych na French Open.

Měl by na Djokoviče co nejvíc tlačit?
Berdych pak přestal vyměňovat a rychlejc začal kazit. V prvním setu mi připadalo, že se to bude dobře vyvíjet, bylo to o servis. Druhá věc je, že Djokovič ho krmil stopbaly. Hráči přišli na to, že se to má hrát, začali to všichni používat, Federer, Murray, Djokovič. Je to jediná možnost, jak se dostat z výměny. Když je výměna příliš dlouhá, tak se hráč potřebuje z výměny dostat ven. Má jedinečnou možnost. Musí se to umět, kraťas musí být dobrý.

Djokovič Berdycha opět nešetřil. Ve čtvrtfinále French Open upravil bilanci na 24:2

Zato Berdych zahrál v celém čtvrtfinále jen dva...
To je málo, třeba si na něj tolik nevěří. Murray to teď hraje hodně. Jestli bude finále Murray versus Djokovič, tak budou rozhodovat i kraťasy. A Murray daleko lépe běhá. Ale zase je potřeba si uvědomit, že Djokovič je první hráč světa, není ostuda s ním prohrát.

Na antuce s ním v předchozích zápasech vždy uhrál set. Proč to teď nevyšlo?
Antuka je nevýhoda pro toho, kdo je těžší. Berdych tahá třeba o deset kilo víc než Djokovič.

Berdych si pochvaloval, že se vrátil k agresivní hře od základní čáry, která ho zdobila dřív. Je to pro něj cesta?
Podle mě chodí málo na síť. Že by měl chodit daleko víc. Myslím, že on je typ hráče, který musí hrát agresivně a musí do toho jít. Zezadu pro něj není cesta. Měl by daleko víc útočit.

Bývalý tenista Jan Kodeš.

Zvládl by hru na síti dobře?
Na síť musí člověk vběhnout v pravý moment. Nezáleží ani tak na šikovnosti jako na odvaze se rozhodnout, kdy tam jít. Je to dobře vidět na Sereně Williamsové. Hraje, nenechá se zatlačit dozadu, najednou vyrazí dopředu, když dá dobrý míč. Protože už ví, že druhá přece jen zahraje takový slabší balón. A ten první volej od sítě třeba nezabije, ale zrychlí hru. Přechod k síti Tomáš nemá.

Co je nejtěžší při hře na síti?
Byl tam balón, kdy Berďa perfektně naběhl na síť a Djokovič měl jedinou možnost: zahrát po lajně. Jenže Tomáš se na tu stranu nevrhne. Ale na síti se ještě hraje. Musíte jako fotbalový brankář při penaltě zkusit jednu stranu. A když ji trefíte, volej zabijete. Ale on ani nezkusí zvolit stranu, jen stojí. Když tam stojíte jako sloup a necháte se prohodit... To Štěpánek proti Murraymu skákal do stran a pak je taky i soupeř nejistější. Pořád se říká, že někdo hraje nový tenis, někdo starý tenis, ale Štěpánek úplně zesměšňoval nový tenis. Murray byl vyvalenej a kdyby nebylo Štěpánkovi 37, ale 27 let, Murray by ho neporazil.

Tomáš Berdych
Tomáš Berdych.

Může se Berdych návyky na síti ještě naučit?
Měl by se o to snažit! Nechci, aby to skončilo tím, že radím Berdychovi, to bych si nedovolil. Ale člověk musí měnit hru podle situace. A musí si říct - mám prohrát tak, a nebo jinak? Vím, že zezadu zápas nevyhraju, tak proč nezkusit úplně něco jiného? Vždyť je fuk, jestli prohraju tak, nebo onak. Ale Tomášova hra je pořád stejná, je hrozně předvídatelný. Zbraně má veliký, výborný forhend i bekhend po lajně nebo kros. Ale na antuce se zmenšují, tohle není hala. V tu chvíli musí zapojit hlavu, nějaké triky.

Autor: