Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Berdych: Systém dopingových kontrol v tenise je katastrofální

Davis Cup

  18:40
MONTE CARLO - Tomáš Berdych označil současný systém dopingových kontrol v tenise za katastrofu. V rozhovoru pro agenturu Reuters během turnaje v Monte Carlo se český daviscupový reprezentant přiklonil k zavedení takzvaných biologických pasů, které by podle něj situaci zlepšily.

Tomáš Berdych. foto: ČTK

Berdychovi se nelíbí především fungování mimosoutěžních kontrol. "Musíte na každý den hlásit, kde budete. Už to dělám tři nebo čtyři roky a měl jsem jenom dva testy mimo turnaje. Proč to musím pořád dělat, když pak přijdou jen dvakrát za čtyři roky? To je absolutní nesmysl," rozčiloval se.

Podle šestého hráče světa jakákoliv změna přinese jen zlepšení. Podobně jako Švýcar Roger Federer se proto vyjádřil ve prospěch zavedení takzvaných biologických pasů, které ještě v průběhu letošního roku plánuje Mezinárodní tenisová federace (ITF). "Samozřejmě jsem jednoznačně pro. Mělo by být více testů," poznamenal.

ITF čelí kritice za nízký počet krevních kontrol. V roce 2011 jich mimo turnaje provedla jen 21, zatímco například cyklistická federace UCI si nechala otestovat 3314 vzorků.

Při kontrolách moči přitom nemohou být odhaleny například stopy růstového hormonu. "Pořád máme testy moči, které jsou trochu staromódní, a víme, že možní podvodníci jsou vždycky daleko před námi," poznamenal jiný tenista z elitní světové desítky, Francouz Richard Gasquet.

Autor:

Mohlo by vás zajímat