Neděle 1. srpna 2021, svátek má Oskar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Běžec na lyžích Koukal ukončil kariéru: Je to úleva, byl jsem vyčerpaný

Sport

  13:47
PRAHA - Čtvero zimních olympiád absolvoval, na osmi mistrovstvích světa byl, tři velké medaile si domů dovezl. Žádnou další už však letos ani nikdy jindy nepřidá. Končím, oznámil běžec na lyžích Martin Koukal, mistr světa a majitel bronzu z olympijského Vancouveru. "Teď jsou přede mnou nové výzvy," řekl muž, který ve čtvrtek oslaví 36. narozeniny.

Martin Koukal. foto: Reuters

První závod ve Světovém poháru jel Koukal 13. prosince 1997 ve Val di Fiemme, ten poslední v únoru 2011 v norském Drammenu. Mezitím se stal mistrem světa ve Val di Fiemme, se štafetou byl bronzovým na olympiádě ve Vancouveru a s Dušanem Kožíškem třetí z týmového sprintu.

Po sedmnácti letech v bílé stopě je však konec. "Jestli ještě někdy budu závodit, tak jen když budu mít chuť," řekl. "Dlouhá etapa, kdy jsem získával medaile, pro mě končí. Smutek? Ten ve mně není, je to spíš úleva."

Poté, co rodák ze Žďáru vystoupil před třemi lety z reprezentace, věnoval se laufům, jenže jeho rakouský tým Skinfit letos zkrachoval. "Zůstaly po něm velké dluhy, vůči závodníkům, lidem okolo a to pro mě bylo znamení, že asi bych měl začít život řešit jinak," řekl lyžař. "Byl jsem jediný živitel rodiny a už jsem byl vyčerpaný jít do něčeho dalšího."

Přitom Koukal letos v laufech zajel paradoxně nejlepší sezonu, jenže už po ní tušil: Ta následující může být má poslední. A na konci prázdnin se dvojnásobný otec definitivně rozhodl.

"Zvykal jsem si v předchozích měsících, ale čím déle jsem přemýšlel, tím jsem si byl jistější," řekl. "Profesionální život mimo reprezentaci a státní zajištění je dost riskantní, byl to život v nejistotě. Mám rodinu, jiné priority, rád budu žít klidnější život."

Bude trénovat amatéry

Závodní sezona byla totiž plná stresů. Jestli bude výsledek, jestli se zvolí dobrá máza. "A pak taky jestli stíhám start," usmál se. "Jak jsem pomalý, nedochvilný, nejhorší můra pro mě bylo to, že nestihnu start. Stalo se to jen jednou, někdy v dorostu, ale tohle bylo šílené. To mi chybět nebude."

I po skončení svého závodního života plánuje Koukal u lyží zůstat, od loňska totiž vede tréninky pro lyžaře amatéry. Na kempech nabízí "hobíkům" tréninkové poradenství, učí, jak zlepšit fyzickou kondici, techniku.

"Hlavní je užít si pohyb na běžkách, který mě provází celý život," připomněl. "Lyžování je fantastický sport a čím dál víc lidí se mu u nás věnuje. V budoucnu bych rád zapojil i na mládež, teď jde ale primárně o dospělé. Druhý bod je spolupráce s Českým olympijským výborem s názvem Druhá kariéra. Tam jsem zařazený já a někteří další sportovci a jde o poradenství o dalším životě po sportovní kariéře."

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...