20. ledna 2015 6:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Opakování o myslivcích. Zázračné úspěchy českých biatlonistů

Radost v cíli. Češky ovládly štafetu v Ruhpoldingu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radost v cíli. Češky ovládly štafetu v Ruhpoldingu. | foto: ČTK/AP

PRAHA Jedno slavné latinské úsloví říká, že opakování je matka moudrosti. Tak tedy znovu: to, co předvádí v posledních třech sezonách čeští biatlonisté, se rovná téměř zázraku.

Sport, který v Československu začínal na počátku 60. let minulého století jako závody vojáků, nepatří v místních podmínkách mezi rozšířené. Na rozdíl od fotbalu, cyklistiky a dalších sportů není asi úplně jednoduché sehnat najednou sníh, běžky, pušku a střelnici...

Do cíle s vlajkou. Veronika Vítková si poslední metry užívala.
Veronika Vítková.
Vítězná štafeta. Zleva: Eva Puskarčiková, Gabriela Soukalová, Veronika Vítková...
Radost v cíli. Češky ovládly štafetu v Ruhpoldingu.

I proto se počet lidí, kteří se tu biatlonu věnují, počítá v řádech tisíců. Přesto patří současná reprezentace - jak muži, tak ženy - k nejužší světové špičce a Česko se může poměřovat s biatlonovými velmocemi.

Pozitivní zprávou je, že po loňském úspěchu na olympijských hrách v Soči počty mladých závodníků a závodnic s puškou a lyžemi raketově stoupají. Kdysi biatlonistům někteří čeští sportovní redaktoři posměšně říkali myslivci.

Teď už si to nezaslouží.

givVojtěch Gibiš

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.