Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Sport

Norové přebírají žezlo. V Novém Městě vládl Lägreid, Krčmář devatenáctý

Michal Krčmář při sprintu na MS v Novém Městě foto: Reuters

Norští biatlonisté ve sprintu na mistrovství světa v Novém Městě na Moravě potvrdili sezonní dominanci. V dramatickém souboji zlato vybojoval Sturla Holm Lägreid, jenž jako jediný z hlavních favoritů nechyboval a v posledním okruhu těsně předčil čas lídra Světového poháru Johannese Böa. Z českých reprezentantů byl nejlepší Michal Krčmář, který skončil s jednou chybou devatenáctý. Všichni domácí závodníci se kvalifikovali do stíhacího závodu.
  18:45aktualizováno  19:27

Krčmář i Tomáš Mikyska otevřeli závod nadějně, a to bezchybnou ležkou. O ještě lepší výsledek se však oba připravili na stojce, kde jednou pálili mimo.

Sprint mužů na MS v Novém Městě na Moravě

Reportáž ze závodu.

„Pro mě to byl obrovsky vypjatý závod, co se týče psychiky,“ svěřil se v cíli před kamerou ČT Krčmář, jenž spoléhal na krátkou paměť po nevydařené střelbě ve smíšené štafetě.

„Není to špatná pozice do stíhačky. Ale člověk míří vždycky výš,“ hodnotil nejzkušenější Čech své devatenácté místo, nejlepší umístění českého biatlonisty ve sprintu v sezoně. K němu si Krčmář pomohl především kvalitním během. Na trati zaznamenal 18. nejlepší běžecký čas, na střelnici byl naopak čtrnáctý nejpomalejší.

Mikysku, který startoval z českých reprezentantů jako poslední, o čistý štít připravil těsný omyl první ranou vestoje, který ho odsoudil na 33. místo. „V posledním kole jsem myslel, že na trati umřu. Trochu mě to štve, ale jak se jezdí bez těch fluorových vosků, tak je to cítit,“ přemítal po závodě.

Tomáš Mikyska během sprintu na MS v Novém Městě na Moravě.

Štvrtecký zklamal svůj početný fanouškovský kotel prvními dvěma výstřely vleže, k nimž vestoje přidal ještě třetí trestný okruh.

Nejrychlejší běžci

1. J. Bö 23:17
2. J. Dale +6
3. Christiansen +15
...
18. Krčmář +1:39
29. Štvrtecký +2:06
43. Mikyska +2:26
48. Mareček +2:40

„Dneska jsem měl v hlavě klid, mohlo to být daleko veselejší,“ komentoval 41. muž závodu své počínání na střelnici. „Nejtěžší závod v životě, ta trať byla tak pomalá, že jsem toho měl dost už na konci prvního kola,“ ulevil si.

Třikrát pálil mimo i 58. Jonáš Mareček, který stejně jako Štvrtecký odjížděl se dvěma chybami už z úvodní položky.

„Necítil jsem se běžecky a pak se to přeneslo i na střelnici,“ litoval očividně zklamaný Mareček.

Norské drama, tři Francouzi v desítce

„Osm sekund na Johannese!“ kontroluje po druhé vynulované položce Lägreid svůj náskok na jednou chybujícího Johannese Böa.

Necelý kilometr před cílem už z osmi sekund není nic. Lägreid svůj náskok na lídra Světového poháru v posledním okruhu prohospodařil, Johannes je blízko prvnímu vítězství ve sprintu v sezoně.

V posledních stovkách metrů Lägreid, hecovaný trenéry podél trati i diváky v hledišti, sbírá poslední síly, absolutně vyčerpaný dojíždí do cíle, o necelé čtyři sekundy zlatý.

Norský úspěch ještě dovršil Vetle Christiansen, jenž skončil s jednou chybou a mankem 19 sekund třetí.

Zleva Norové Johannes Boe, Sturla Lägreid a Vetle Christiansen pózují s medailemi po MS ve sprintu v Novém Městě.

Přesnost na střelnici dnes ještě více než jindy dávala možnost pro nečekaný výsledek, jelikož o chyby favoritů nebyla nouze.

Benedikt Doll předvedl dva omyly hned na první položce, věděl, že těžko naváže na dvě vítězství z této sezony. Stejně na ležce zůstaly terče i po dalších favoritech, kroužili Johannes Dale-Skjevdal, Tarjei Bö, Martin Ponsiluoma a další.

Nejrychlejší střelci

1. Gow 41
2. Dovzan +1
3. Hartweg +2
...
21. Mikyska +8
38. Mareček +11
86. Krčmář +21
90. Štvrtecký +24

Chvíli se dokonce zdálo, že by snad k dalšímu velkolepému úspěchu na české půdě mohli překvapivě nakročit Francouzi, přestože při pohledu na celkové hodnocení mužů ve Světovém poháru nejvyšší francouzská vlaječka před dnešním závodem vlála až na patnáctém místě.

Všichni z trojice Émilien Jacquelin, Quentin Fillon Maillet a Éric Perrot chybovali během dvou položek pouze jednou, poslední jmenovaný k tomu navíc přidal šestý nejrychlejší běh, což ho celkově posunulo na čtvrté místo, deset sekund od medaile. I další dva zmínění Francouzi se vešli do první desítky.

MS v biatlonu v Novém Městě na Moravě

Muži - sprint (10 km)

1. Laegreid 25:23,9 (0 tr. okruhů), 2. J. T. Bö -3,5 (1), 3. Christiansen (všichni Nor.) -18,6 (1), 4. Perrot (Fr.) -28,9 (1), 5. Samuelsson (Švéd.) -36,6 (0), 6. T. Bö (Nor.) -37,5 (2), ...19. Krčmář -1:52,6 (1), 33. Mikyska -2:31,5 (1), 41. Štvrtecký -3:04,1 (3), 58. Mareček (všichni ČR) -3:35,2 (3)

Autor: