Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Sport

Komplikace v Novém Městě. Silný vítr zrušil tréninky před začátkem MS

Zleva předseda biatlonového svazu Jiří Hamza a sportovní ředitel českých biatlonistů Ondřej Rybář na tiskové konferenci před MS. foto: ČTK

Dva dny před začátkem komplikuje počasí mistrovství světa biatlonistů v Novém Městě na Moravě. Silný vítr zrušil veškeré dnešní tréninky. Organizátoři toho využili k doplnění sněhu na tratě.
  14:29

Pořadatelé mají v zásobnících 50.000 metrů krychlových technického sněhu. Do rána ho na tratích kvůli dešti mírně ubylo. Silný vítr ale zrušil dnešní tréninky, biatlonisté se tak na tratě ve zrekonstruované Vysočina Areně dostanou až v úterý, den před prvním závodem, kterým bude smíšená štafeta.

„Důvodem zrušení tréninku a uzavření tratí je silný nárazový vítr, který místy dosahoval rychlosti až 90 kilometrů v hodině,“ uvedl Hermann. „Přes noc jak zapršelo a foukalo, tak jsme zaznamenali úbytek sněhu. Trošku se to liší podle úseku trati, řekněme nějakých deset až 15 centimetrů, „ řekl Hermann.

MS v biatlonu v Novém Městě

Tratě jsou podle něho připravené pro závody všech délek. Sníh je na okruzích od 1500 metrů po čtyři kilometry, který je určený pro vytrvalostní závod mužů. Šířka trati je šest až osm metrů, musí na ní být podle Hermanna nejméně 20 centimetrů sněhu.

Ze zásobníku, který je součástí novoměstské Vysočina Areny, je možné sníh na tratě doplňovat. Uskladněný je od minulého roku. „A když mrzne, plní se průběžně. Ale samozřejmě se zásobník vždycky zaplní na léto. Na letošek tam bylo nějakých 40.000 kubíků sněhu. Překryje se to štěpkou a většinou to bývá tak, že přes léto tam kolem 25 procent zásob ubyde. Loňské zásoby jsou základem sněhové pokrývky, která je teď na tratích, ale když v prosinci a lednu mrzlo, tak se na trať stříkal další technický sníh,“ popsal Hermann. Technický sníh je oproti přírodnímu odolnější vyšším teplotám.

V neděli bylo v Novém Městě na Moravě okolo sedmi stupňů Celsia. Trať si mohli vyzkoušet první technici a závodníci. Dnes bylo přes deset stupňů. Organizátoři na webu uvedli, že sněhová vrstva je dostatečně silná a měla by vydržet dva týdny, i kdyby se počasí nezlepšilo. Podle meteorologů klesnou v noci teploty na šest až tři stupně.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!