Úterý 20. února 2024, svátek má Oldřich
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Biatlonista Šlesingr obsadil ve stíhacím závodě MS osmé místo

Sport

  11:14aktualizováno  17:20
CHANTY MANSIJSK - Český biatlonista Michal Šlesingr dnes obsadil na mistrovství světa v ruském Chanty Mansijsku ve stíhacím závodu na 12,5 km osmé místo. Vyhrál Francouz Martin Fourcade před norskou dvojicí Emil Hegle Svendsen, Tarjei Bö.

Michal Šlesingr foto: ČTK

Osmadvacetiletý Šlesingr nezačal závod nejlépe, když hned na první střelbě minul dva terče. "V tu chvíli jsem podvědomě cítil, že naděje na dobrý výsledek pohřbívám," řekl český reprezentant.

Na dva trestné okruhy musel vicemistr světa z roku 2007 také po třetí střelbě. "Udělal jsem takovou hloupou chybu. Najel jsem si mířidly mezi terče, a tak jsem chtěl ránu odložit. Jenže kvůli mrazu jsem si vzal silnější rukavice. V těch mám horší cit a ránu už jsem měl namáčknutou. Bohužel moc. Takže jsem vystřelil, i když jsem vůbec nechtěl," uvedl.

Na poslední střelbě už ale Šlesingr nechyboval a v závěrečném stoupání získal před svými soupeři rozhodující náskok. "Na závěrečnou stojku se ohromně soustředil a opravdu si ji pohlídal. Věděl, že ještě může zaútočit na první desítku," řekl trenér Ondřej Rybář v tiskové zprávě. "Michal nechtěl riskovat a vyčkávat až k finiši. Počínal si profesorsky," uvedl kouč.

"Chtěl jsem využít rychlých lyží, proto jsem se soupeřům snažil odjet. Věděl jsem, že když se mi to podaří z kopce mě nesjedou," prohlásil Šlesingr. "V závěrečném kopci už to bylo o morálce, ale vůbec jsem nevytuhl. Naopak jsem se rychle blížil Ukrajinci Deryzemljovi. Škoda, že trať nebyla o kus delší...," poznamenal.

Do cíle Šlesingr nakonec doběhl se ztrátou jedné minuty a 35 vteřin a osmým místem splnil cíl české výpravy, kterým bylo umístění v nejlepší desítce. "Není to k zahození, ale na druhou stranu nebudu ani zakrývat, že jsem chtěl víc," prohlásil. Věří, že tento výsledek ještě vylepší. "Formu mám a myslím, že i dostatek sebedůvěry. Rád bych skončil minimálně do pátého, šestého místa," přál si.

Druhý český biatlonista na startu Zdeněk Vítek obsadil s téměř čtyřminutovým mankem 39. místo. Ani dnes nepanovaly na střelnici kvůli větru ideální podmínky a žádný ze závodníků nepředvedl čistou střelbu. "Vítr nefoukal z jednoho směru, ale spíše se točil a náboje nevyzpytatelně unášel," uvedl trenér Rybář.

Život závodníkům znepříjemňovala i velká zima. "Bylo sedmnáct stupňů pod nulou a foukal nepříjemný vítr," uvedl Šlesingr, který nepoužívá ochranné náplasti na obličej jako řada soupeřů. "Snažím se k tomu přistupovat přírodně, ale když jedeme z kopce šedesátkou, zima se ještě násobí a fakt to není nic příjemného," řekl.

Martin Fourcade získal premiérový titul mistra světa. Po třetí střelbě dokázal vymazat půlminutový náskok vedoucího Němce Arnda Peiffera. Vítěze sobotního sprintu o druhé zlato připravila chyba na posledním terči a nakonec se Peiffer propadl až na čtvrté místo.

Dvaadvacetiletý Fourcade v Chanty Mansijsku vybojoval už třetí medaili, když navázal na stříbro ze sprintu a bronz ze smíšené štafety. Na kontě má také olympijské stříbro ze závodu s hromadným startem z Vancouveru.

Výsledky mistrovství světa v biatlonu

Muži - stíhací závod na 12,5 km:
1. M. Fourcade (Fr.) 33:02,6 (3 tr. okruhy),
2. Svendsen -3,8 (2),
3. Bö (oba Nor.) -5,2 (2),
4. Peiffer -5,8 (2),
5. Birnbacher (oba Něm.) -1:04,0 (2),
6. S. Fourcade (Fr.) -1:23,7 (1),
7. Deryzemlja (Ukr.) -1:30,3 (2),
8. Šlesingr (ČR) -1:35,0 (4),
9. Hofer (It.) -1:36,9 (4),
10. Ferry (Švéd.) -1:37,0 (3),
...
39. Vítek (ČR) -3:46,2 (3).

Autor: