27. listopadu 2016 8:04 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Do úvodní štafety s mistry světa Vítkovou, Koukalovou, Šlesingrem a Moravcem

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Zlatá štafeta na mistrovství světa 2015 ve finském Kontiolahti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zlatá štafeta na mistrovství světa 2015 ve finském Kontiolahti. | foto: Český biatlon - Petr Slavík

ÖSTERSUND (Od našeho zpravodaje) Do zahajovací smíšené štafety Světového poháru biatlonistů vyběhnou Češi v neděli s osvědčenou sestavou mistrů světa z Kontiolahti 2015. Tedy s kvartetem Vítková, Koukalová, Šlesingr a Moravec.

„Do sezony plné změn vkročíme se starou známou sestavou,“ komentoval nominaci po sobotním tréninku šéftrenér Ondřej Rybář.

Čtveřice Veronika Vítková, Gabriela Koukalová, Michal Šlesingr a Ondřej Moravec skončila loni v pohárovém Östersundu třetí, ale největší společný úspěch slavili v roce 2015 zlatými medailemi na světovém šampionátu v Kontiolahti.

Na zatím posledním mistrovství světa v Oslu skončili šestí.

„Tohle kvarteto se několikrát osvědčilo. Tentokrát nás ani nic nevedlo k tomu, aby byl někdo nahrazen, jako když jsme v úvodu poolympijské sezony nasadili v Östersundu do mixu Evu Puskarčíková namísto Gábiny, která tehdy nebyla úplně v pohodě,“ podotkl Rybář.

S úsměvem ovšem vzápětí dodal: „Vlastně je to i tentokrát štafeta s novým jménem: Koukalová místo Soukalové.“

Ve sprintu smíšených dvojic budou Česko reprezentovat Michal Krčmář a Eva Puskarčíková. Ti už v minulosti v této disciplíně společně dvakrát startovali, ale ani jednou se neprobili do první desítky.

„Věříme, že tentokrát přijde zlom. Mají za sebou další rok přípravy. Rychlejší střelbou by se měli prosadit víc dopředu,“ věří Rybář.

Eva Puskarčíková dostala v nominaci do dvojic přednost před Lucií Charvátovou. „Lucka má ještě pořád rezervy, i když také dokáže zastřílet výborně. Sezona teprve začíná, potřebuje si nejprve v závodech ověřit to, co před ní natrénovala. Eva je v tomto směru zkušenější a stabilnější závodnice.“

V souvislosti s Michalem Krčmářem, jenž byl na mistrovství světa v Oslu pátým mužem vytrvalostního závodu, trenéři uvažovali také o jeho možném nasazení do smíšené štafety.

„V kontrolních závodech nyní ukázal, že minulá sezona nebyla náhodná. Snaží se dvěma zkušenějším klukům šlapat na paty,“ uvedl Rybář. „Navíc pokud by se jednalo o cílový finiš, patří momentálně mezi naše nejlepší finišmany. Šlo jen o to, do které štafety ho nasadíme, aby obě měly co největší šanci na úspěch.“

Sprint smíšených dvojic bude navzdory občasné kritice této disciplíny už od roku 2019 součástí programu také na mistrovství světa.

Zleva trenér českých biatlonistek Zdeněk Vítek, biatlonisté Jaroslav Soukup, Lucie Charvátová, Ondřej Moravec, Eva Puskarčíková, Michal Šlesingr, Veronika Vítkova, Michal Krčmář a Michal Málek.
Celkem v Ruhpoldingu Soukalová získala čtyři pódiová umístění (jedno vítězství, dvě druhá místa a jedno třetí).

Němci, jedni z největších favoritů, posílají do smíšené štafety kvarteto Franziska Hildebrandová, Laura Dahlmeierová, Benedikt Doll, Arnd Peiffer, zatímco Simon Schempp po onemocnění ještě závodit nebude.

Norové nanasazují do žádného z nedělních závodů mistryni světa Tiril Eckhoffovou, ve štafetě nastoupí Marte Olsbuová, Fanny Birkelandová, Ole Einar Björndalen a Johannes Boe.

Francouzi naopak vysílají svá dvě největší esa Martina Fourcada a Marii Dorinovou-Habertovou do sprintu dvojic.

  • 0Diskuse
Najdete na Lidovky.cz