Pondělí 26. října 2020svátek má Erik 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Bizarní Jizerská padesátka. Poběží se tři dny s čelovkami na hlavě

Jizerská padesátka se i přes nedostatek sněhu poběží | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jizerská padesátka se i přes nedostatek sněhu poběží | foto: ČTK

BEDŘÍCHOV Jizerská padesátka se o příštím víkendu přece jen poběží na sněhu. Bude se však konat ve zkrácené podobě na okruhu dlouhém čtyři až šest kilometrů a bude roztažen do tří dnů. Varianta běhu bez lyží nakonec padla, nicméně scénář museli pořadatelé vzhledem k nepřízni počasí hodně upravit.

Podle vývoje počasí bude připravena trať v délce 4 až 6 km a účastníci absolvují čtyři okruhy. Startovat se bude v blocích vždy s maximálně 400 závodníky.

Část z nich poběží už v pátek, část v sobotu a další vlny v neděli, kdy se tradičně Jizerská padesátka koná.

V Bedřichově v těchto dnech běží naplno zasněžovací technika a umělý sníh pořadatelé rozvážejí na trať.

Pokud by napadl dostatek přírodního sněhu, tedy zhruba 30 centimetrů, program by se mohl ještě vrátit do původní podoby. Předpověď počasí však dává jen velmi malou naději.

„Příroda nám pomohla, vyrábíme technický sníh a díky tomu připravíme okruh na běžky,“ řekl ČTK tiskový mluvčí Jizerské padesátky Tomáš Leixner. „Tenhle scénář platí, pokud se nic nezmění, co se týče sněhu,“ dodal.

Bude se závodit i ve tmě

Aktuálně je prodáno něco přes 3700 startovních čísel. Pro každý startovní blok bude vyhrazen přesný čas a trať pro lyžaře bude rezervována na dvě hodiny.

Závodníci si vyberou svůj čas startu přes rezervační systém, který bude spuštěn nejpozději v pondělí dopoledne. Dva bloky budou závodit už v pátek, další tři v sobotu.

„U bloků startujících po 15. hodině je povinná čelovka,“ uvedli pořadatelé v tiskové zprávě.

Závod elitní kategorie, který je součástí seriálu Ski Classics, se poběží na osmi okruzích a bude měřit maximálně 30 km. Start bude v neděli 10. ledna v 9:00.

Na sněhu se budou konat i všechny zbývající víkendové závody v rámci 49. ročníku Jizerské padesátky.

Vstoupili jsme do nové fáze destrukce Západu, říká exprezident Klaus

Václav Klaus je editorem sborníku Sebedestrukce Západu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Současný vývoj na Západě mění dlouhodobé tendence společnosti směrem k laxnosti a k podceňování ekonomické dimenze...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...