7. září 2014 17:02 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

VIDEO: Tanec „Haka“ pohltil svět. Novozélanďané na MS vyplašili soupeře

Bojový tanec „Haka“ v podání basketbalistů Nového Zélandu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bojový tanec „Haka“ v podání basketbalistů Nového Zélandu. | foto: AFP

PRAHA Basketbalisté, rugbisté, ale i hokejisté. Posledních pár let podlehlo rituálnímu tanci „Haka“ několik týmů. Naposledy se tak stalo v basketbalovém utkání na mistrovství světa mezi USA a Novým Zélandem.

Netradiční druh předzápasového rituálu proslavila zejména novozélandská ragbyová reprezentace, pojmenována „All Blacks“. Haka je bojový pokřik spojený s tancem. Původ má v rovnoměrném bojovém tanci domorodých novozélandských Maorů. Cílem je dodat hráčům odvahu, sílu a soudružnost do zápasů proti jejich soupeři.

Basketbalisté Nového Zélandu zaskočili favorita
O tom, že „Haka tanec“ dodává opravdu hráčům odvahu by mohli vyprávět basketbalisté z ostrova v Tichém oceánu. Při utkání Nového Zélandu proti USA vyběhli novozélandští hráči na palubovku v bojové náladě. Rozestavěli se a předvedli rituál „Haka“, čímž soupeře očividně zaskočili. Přesto vyhrál favorit z Ameriky, ale hráči z Nového Zélandu se mohli pyšnit alespoň tím, že se stali hitem internetu.

Šílenství „Haka“ podlehli také hokejisté Popradu
Bojový rituál neobešel ani Slovensko. V březnu roku 2012 zveřejnil popradský hokejový klub video, kde hráči předvádejí bojovou choreografii. Ta se v témže ročníku ihned stala hnacím motorem týmu. Během domácích zápasů se video pravidelně objevovalo na velkoplošné obrazovce. A hokejisté krátce nato vstoupili do boje.

Simona Ivančáková

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.